Przemoc domowa

Radom. Ponad tysiąc „Niebieskich Kart” – liczby przerażają 

W 2022 roku radomscy funkcjonariusze odizolowali od ofiar aż 389 agresywnych sprawców przemocy domowej. W samym Radomiu wypełniono 605 formularzy „Niebieskiej Karty”. Na całym terenie działania KMP Radom było ich aż 1051.

Przemoc domowa przybiera różne formy, ale najczęstszą z nich jest stosowanie przez sprawców znęcania się fizycznego nad swoimi ofiarami. Zdecydowaną większość ofiar stanowią bite i zastraszane kobiety, których sytuacja zmusza do trwania przy swoich partnerach. Niestety, od czasu do czasu takie sytuacje mogą mieć tragiczne zakończenie.

Radomscy funkcjonariusze w minionym roku, na terenie całego powiatu radomskiego, wypełnili 1051 formularzy tzw. „Niebieskiej Karty”. Przypomnijmy: to dokument, który uzupełnia się, jeśli podejrzenie przemocy w rodzinie jest uzasadnione. Rozpoczyna on procedurę dwutorowych działań – zarówno wobec ofiary przemocy, jak i sprawcy.

W tej chwili, dzięki tzw. ustawie antyprzemocowej, służby dysponują także narzędziami, dzięki którym mogą niemal natychmiastowo odizolować sprawców przemocy od ich ofiar. To nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia. W minionym roku w Radomiu funkcjonariusze wydali w sumie 25 takich nakazów i zakazów. W powiecie radomskim było ich już 80. Takie środki obowiązują przez okres czternastu dni, chyba, że sąd przedłuży czas jego obowiązywania.

Radomscy stróże prawa stosują także inne narzędzie, pozwalające na pomoc ofiarom przemocy. To zatrzymanie agresora w Policyjnych Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych.

– Ten środek stosowany jest wówczas, gdy istnieje podejrzenie, że sprawca zagraża życiu swojej rodziny bądź swojemu. W 2022 roku radomscy policjanci zatrzymali w Policyjnych Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych – na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Radomiu 389 osób. W samym Radomiu tego typu zatrzymań było 235 – podaje sierż. szt. Kamil Warda. 

Każda osoba, której dotknęła przemoc domowa powinna sięgnąć po pomoc.

 – Często jeden telefon na tzw. „Niebieską Linię” czy krótka rozmowa z psychologiem w ośrodku wsparcia sprawi, że pokrzywdzona przemocą osoba spróbuje jednak sięgnąć po wsparcie – dodaje sierż. szt. Kamil Warda. 

Funkcjonariusze przypominają, że w każdej chwili pokrzywdzeni mogą skorzystać m. in. właśnie z działającej całą dobę infolinii Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, tel. 800 – 120 – 002. Mogą tu też zadzwonić osoby, które wiedzą, że komuś dzieje się krzywda – wówczas otrzymają informacje o tym, w jaki sposób mogą pomóc.

Źródło: oprac. za radomskie.info. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

11 stycznia 2023