News, Niepełnosprawność

Radio Bezpieczna Podróż. Stacja tworzona przez niepełnosprawnych, ale nie tylko dla niepełnosprawnych

Radio Bezpieczna Podróż – pierwsza nie tylko w Polsce, ale w całej Europie stacja tworzona przez niepełnosprawnych, ale nie tylko dla niepełnosprawnych – w lipcu rozpoczęła nadawanie w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. We wrześniu do listy lokalnych rozgłośni dołącza ośrodek w Katowicach.

Założeniem, które przyświecało twórcom było stworzenie radia, które będzie równocześnie i ogólnopolskie i lokalne. Ogólnopolskie – bo najważniejsze problemy osób niepełnosprawnych są identyczne wszędzie, a lokalne – ponieważ to swoista platforma, dzięki której lokalne społeczności będą mogły się integrować, pomagać sobie wzajemnie, inicjować lokalne działania na rzecz potrzebujących.

Radio Bezpieczna nadaje w cyfrowym sygnale DAB+. Łatwo jest „złapać sygnał” w odbiornikach DAB/DAB+, gdyż nie trzeba wyszukiwać częstotliwości – wystarczy wpisać nazwę. Cyfrowa technologia powoli wypiera w Polsce klasyczny, analogowy sygnał. Przykładowo: do końca 2020 roku, nadajniki DAB+ Polskiego Radia mają pokryć swoim zasięgiem obszar całego kraju.

Rozgłośnia zapowiada, że z chęcią przyjmie na praktyki studentów, którzy chcą posmakować radiowej przygody i rozwijać swoje umiejętności dziennikarskie – także w studiu przed mikrofonem. Więcej informacji o praktykach znajduje się na stronie radia: https://bezpiecznapodroz.org/praktyki-w-radio/

Agnieszka Warchulińska z Działu Promocji i Marketingu w Radiu Bezpieczna Podróż:

Stworzyliśmy Radio, w którym codziennie cztery godziny programu stanowić będą audycje lokalne, a co dwie – już są emitowane lokalne serwisy. Oczywiście, nie ograniczamy się jedynie do emisji na falach radiowych. Projekt to równocześnie działalność poprzez media społecznościowe oraz portal, na którym oprócz bieżącego programu dostępne będą wszystkie audycje w formie podcastów. Radio, jako medium edukacyjno-informacyjno-profilaktyczne, jest szansą na poprawę warunków środowiska niepełnosprawnych i na ograniczenie powstawania niepełnosprawności nabytej. Dopiero się rozkręcamy, dostaliśmy koncesje w 7 dużych miastach w Polsce, w tym Katowicach, choć sygnał powinien być odbierany w całym GOP. Docelowo mamy mieć jednak 32 koncesje i być słyszalni w całym kraju.

źródło: informacja prasowa Radio Bezpieczna Podróż

30 września 2020