Niepełnosprawność

Przeworsk. Jubileusz Fundacji Pomocy Młodzieży Wzrastanie

Powołana 30 lat temu w Przeworsku Fundacja Pomocy Młodzieży Wzrastanie wspiera na różne sposoby dzieci, seniorów, niepełnosprawnych i bezdomnych. W 13 placówkach między innymi w Przeworsku, Jarosławiu, Dynowie i Rakszawie ma 400 podopiecznych. W jubileuszowym dla fundacji roku powstała kolejna placówka – Dom Miłosierdzia im. świętego Jana Pawła II, który w tych dniach poświęcono.

Zostanie tylko to, co zrobiliśmy dla innych – mówił Święty Jan Paweł II – patron nie tylko nowej placówki ale całej przeworskiej fundacji. Od początku pomaganie było jej najważniejszą misją. I tak już zostało.

Przez lata dobrym duchem fundacji był ksiądz Franciszek Rząsa. To właśnie jego kolejnym pomysłem – był Dom Miłosierdzia. Jego powstanie w Przeworsku w sąsiedztwie warsztatów terapii zajęciowej i świetlicy socjoterapeutycznej trzeba było rozpocząć od osuszania murów budynku i zabezpieczenia fundamentów – w czym pomogli podopieczni fundacji bezrobotni i bezdomni.

Dziś ze wsparciem PFRON nowa placówka jest na etapie ostatnich prac wykończeniowych. Obchody jubileuszu fundacji rozpoczęły się od poświęcenia Domu Miłosierdzia i tablicy upamiętniającej zmarłego w ubiegłym roku księdza Franciszka Rząsę.

Marka jaką stworzyła fundacja sprawia, że wspierają ją mieszkańcy całego Podkarpacia. Głównie powiatów jarosławskiego i przeworskiego, na terenie których działa większość placówek Wzrastania. Każda kolejna zbiórka to potwierdzenie tego, że przesłanie Jana Pawła II realizowane przez fundację dociera do tysięcy osób.

Źródło: oprac. za TVP3 Rzeszów. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

12 września 2021