Przemoc domowa

Przemoc ekonomiczna nie pozostawia siniaków ani blizn

Edyta Pazura podniosła w mediach społecznościowych bardzo ważny i niestety często pomijany temat, jakim jest przemoc ekonomiczna. Po wiadomości, jaką otrzymała od jednej z kobiet, postanowiła nagłośnić sprawę.

Przemoc ekonomiczna nie pozostawia siniaków ani blizn, choć jest równie dotkliwa. Doświadczamy jej wtedy, kiedy jedna ze stron wykorzystuje środki finansowe do tego, by kontrolować swojego partnera. Jej przykłady to: ograniczanie dostępu do wspólnego konta, przymuszanie do brania kredytu, lub zakaz wykonywania pracy.

Przemoc ekonomiczna zaliczana jest do przemocy psychicznej. Przybiera formę finansowego wykorzystywania. Przejawia się w kontrolowaniu wydawanych pieniędzy, czy wydzielaniu zbyt małych kwot na utrzymanie.

Przemoc ekonomiczna prowadzi do całkowitego uzależnienia finansowego od sprawcy, np. poprzez odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy czy nauki. Zalicza się do niej także niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych rodziny. Przejawem przemocy ekonomicznej jest niepłacenie alimentów, zaciąganie kredytów bez wiedzy partnera, a także przywłaszczanie sobie środków bez wiedzy partnera. Przemoc ekonomiczna bardzo często współwystępuje z innymi rodzajami przemocy.

Sprowadzenie kobiety do roli kury domowej i opiekunki jest pierwszym sygnałem, który może wskazywać na to, że tkwi się w dysfunkcyjnym związku.

Schemat w większości jest podobny. Na początku jest pięknie, a po urodzeniu dziecka lub ślubie, sprowadzenie do roli: kucharki, opiekunki, matki bez praw do samorealizacji, rozwoju, kształcenia i zarobku. Nawet jeżeli kobieta świadomie wybiera pracę w domu, to nie oznacza, że z automatu staje się niewolnikiem, gdyż nadal jest to praca i często trudniejsza, bardziej odpowiedzialna niż ta w zakładzie pracy. Problem cały czas jest i wcale nie znika, wręcz przeciwnie – przyznała Pazura.

Post spotkał się z ogromnym odzewem ze strony fanek, które w komentarzach podzieliły się swoimi historiami. Post Edyty Pazury pokazuje, że warto zakończyć toksyczną relację, która niszczy człowieka.

***

Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.

Źródło: oprac. za Gazeta.pl i TVN. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

13 listopada 2021