Przemoc domowa

Przełom dla ofiar przemocy domowej. Ta aplikacja ma pomóc odejść od oprawcy. 

Niebieski Kalendarz to aplikacja, której głównym celem jest wspieranie kobiet doświadczających przemocy domowej. Została stworzona przez prawników i psychologów. 

Istotną rolę w jej promowaniu odgrywa znana w sieci jako „Matka jest tylko jedna” Joanna Jaskółka – autorka bloga i książek o rodzicielstwie. Własne przeżycia i doświadczenia innych kobiet utwierdziły ją w przekonaniu, że warto promować nowo powstałą inicjatywę dwóch prawniczek – Aliny Sieradzińskiej i Elżbiety Bansleben. Mowa o Niebieskim Kalendarzu, który dla ofiar przemocy będzie zbawiennym narzędziem służącym do udowodnienia winy sprawcy.

– Aplikacja ma pomóc zebrać materiał dowodowy w sprawie sądowej. Jest tak skonstruowana, aby tę przemoc, jej skalę, zakres, można było dosłownie pokazać sędziemu w postaci pliku. W sytuacji, gdy w Polsce sędzia dostaje całe teczki jednej sprawy i nie ma możliwości, by wszystko dokładnie przeczytać, plik z kilkoma kartkami będzie dla niego czymś, nad czym warto się pochylić – wyjaśnia „Matka jest tylko jedna”. Przechowywane dane i wszystkie dokumenty mają być szyfrowane.

Ambasadorka Niebieskiego Kalendarza zaznacza, że swój wkład w przygotowywanie aplikacji mieli również psychologowie, dlatego użytkownicy otrzymają podstawowe wsparcie, między innymi kontakty do najbliższych punktów pomocy oraz możliwość korzystania z innych przydatnych funkcji takich jak: poradnik, testy psychologiczne czy kronika.

Niebieski Kalendarz już niebawem będzie gotowy do pobrania. Informacja o jego dostępności pojawi się na stronie czasnarelacje.pl.

Źródło: oprac. za tvn.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

27 listopada 2022