Niepełnosprawność

Prudnik. Oficjalne otwarcie Warsztatów Terapii Zajęciowej 

W Prudniku w czwartek 23 września br. otwarto oficjalnie pierwsze w powiecie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Prowadzona przez braci bonifratrów placówka podjęła się aktywizacji 50 niepełnosprawnych. Koszt uruchomienia WTZ ponosi PFRON i starostwo powiatowe w Prudniku.

Do dyspozycji uczestników WTZ jest dziesięć pracowni: m.in. ogrodnicza, muzyczna, gastronomiczna, informatyczna i teatralna, w których zakwalifikowani do zajęć niepełnosprawni będą mogli skorzystać zarówno z rehabilitacji społecznej, jak i przygotowywać się m.in. do podjęcia dalszej nauki zawodu.

Powiat prudnicki do września br. był jedynym w województwie opolskim, w którym nie działały Warsztaty Terapii Zajęciowej. Dzięki staraniom Konwentu Bonifratrów i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, kosztem 1,5 mln złotych, wyremontowano budynek byłego szpitala, w których prowadzone są zajęcia aktywizacyjne dla 50 niepełnosprawnych.

Na uroczyste otwarcie WTZ przybyło wielu gości, którzy gratulowali lokalnej społeczności sukcesu i życzyli powodzenia. Życzenia ważne, bowiem już teraz – chwilę po otwarciu Warsztatów Terapii Zajęciowej – zapowiedziano starania o szybkie otwarcie Zakładów Aktywności Zawodowej, czyli kolejnego etapu wspierania osób niepełnosprawnych – praktycznego przygotowania do zawodu i zarabiania pieniędzy.

Po Mszy św., uczestnicy uroczystości przeszli do obiektu WTZ. Tu nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi a następnie zwiedzanie obiektu. Uroczystości zakończył poczęstunek.

Źródło: oprac. za terazprudnik.pl i Radiem Opole. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum. 

24 września 2021