Przemoc domowa

Proszowice. Kolejna kampania przeciw przemocy domowej

Środowy (27 lipca) poranek, gdy ze względu na cotygodniowy targ ulice Proszowic najsilniej tętnią życiem, to najlepsza pora na kampanie społeczne, skierowane do dużej grupy osób. Przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach i współpracujących instytucji po raz kolejny wykorzystali ten termin na zwrócenie uwagi na problem przemocy w rodzinie.

Przechodnie, pasażerowie na dworcu, uczestnicy targu otrzymywali ulotki przypominające, że na każdy przejaw przemocy w rodzinie należy reagować. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy ofiarami są dzieci.

Problem przemocy w rodzinach istnieje i jest to zjawisko, z którym ciężko jest walczyć. Ofiary często nie chcą tego zgłaszać, sąsiedzi nie chcą występować jako świadkowie. Jest przeciwko temu silna bariera, którą my swoimi działaniami staramy się przełamać – mówi zastępca dyrektora PCPR w Proszowicach Arkadiusz Fularski.

O tym, że akcje mają sens, niech świadczy fakt, że po ostatniej przeprowadzonej przed Wielkanocą, do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Proszowicach wpłynęły trzy anonimowe informacje o przypadkach stosowania przemocy w rodzinie. Po sprawdzeniu wszystkie okazały się prawdziwe i zajmuje się nimi Sąd Rodzinny.

W kampanię „Widzę – Reaguję – Pomagam”, poza PCPR, zaangażowane są ośrodki pomocy społecznej z pięciu spośród sześciu gmin powiatu proszowickiego, Policja i stowarzyszenie Bartosz. O przypadkach przemocy można informować anonimowo pod całodobowym telefonem interwencyjnym PCPR w Proszowicach 604-931-160.

Źródło: oprac. za dziennikpolski24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

27 lipca 2022