Priorytetem – ochrona miejsc pracy
Bezrobotność, News

Priorytetem – ochrona miejsc pracy

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, w obszernej wypowiedzi dla TN24, odniósł się do przewidywanych, ekonomicznych skutków epidemii koronowirusa. Uważa on, że zasadniczym priorytetem na najbliższe miesiące powinna być ochrona miejsc pracy.

Jego zdaniem „szczęście w nieszczęściu, że polska gospodarka wchodzi w kryzys mocna”. – Mieliśmy rekordowo niskie bezrobocie, nawet rekordowo wysoką liczbę wakatów, mamy dużo pracowników spoza naszych granic, głównie z Ukrainy. Uważa więc, że w pierwszej kolejności firmy zlikwidują wakaty, być może dotknie to pracowników z Ukrainy, dopiero później dojdzie do wzrostu bezrobocia wśród Polaków.

W ocenie Pawła Borysa „na pewno będziemy mieli do czynienia z przynajmniej kilkuprocentowym wzrostem bezrobocia, czyli mówimy o setkach tysięcy osób”. – Natomiast rząd podejmuje dosyć szybko zdecydowane kroki, aby minimalizować te skutki i chronić rynek pracy jak najbardziej to jest możliwe – zwrócił uwagę.

– Zasadniczym priorytetem na najbliższe miesiące jest ochrona miejsc pracy w taki sposób, żeby wesprzeć firmy. Chodzi o to, żeby państwo przejęło finansowanie składki na ubezpieczenia społeczne, dofinansowanie do pensji, żeby minimalizować skutki, bo jak bardzo mocno wzrośnie bezrobocie, to ten kryzys będzie głębszy i dłużej będziemy z niego wychodzili – stwierdził.

źródło TVN24

24 marca 2020