Niepełnosprawność

Prezydent Duda na nartach. Charytatywny slalom – maraton dla niepełnosprawnych

Prezydent Andrzej Duda otworzył w niedzielę (25 lutego) 10. charytatywny Slalom Maraton na Kasprowym Wierchu, zjeżdżając na nartach wraz z podopiecznymi fundacji Handicap Zakopane.

Otwierając zawody, prezydent podziękował za zaproszenie do wzięcia w nich udziału.

– To ogromny zaszczyt i przyjemność dla mnie, że po raz kolejny mogłem objąć ten Slalom Maraton prezydenckim patronatem. Ogromnie dziękuję za jego zorganizowanie. Tak się w tym roku poskładało i aura też tak spowodowała, że ten odbywa się wyjątkowo na świętej górze polskich narciarzy, na Kasprowym Wierchu, na jednym z najtrudniejszych stoków w Polsce, więc wyzwanie jest wielkie – powiedział prezydent Andrzej Duda na szczycie Kasprowego Wierchu. Zaznaczył, że każda rehabilitacja dzięki sportowi sprawia zawodnikom przyjemność i powoduje, że narty są żywiołem podopiecznych fundacji. – Oni uprawiają narciarstwo w zimie, w lecie jeżdżą na rowerach, biegają – to jest ich żywioł. Dzięki temu doskonalą się, mają wielką przyjemność i radość życia – mówił prezydent.

Po uroczystym otwarciu zawodów prezydent złożył podpis na swoim numerze startowym i na nartach, które zostaną przeznaczone na licytację, a pozyskane fundusze wesprą działalność fundacji.

Pomysłodawczyni charytatywnego slalomu, olimpijka i wielokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, prezes fundacji Handicap Zakopane Małgorzata Tlałka-Długosz, dziękując prezydentowi za objęcie patronatu nad wydarzeniem, zaprosiła go na przyszłotygodniowe zawody w narciarstwie alpejskim zawodników z niepełnosprawnościami intelektualnymi Virtus na Kasprowym Wierchu.

W ubiegłych latach charytatywny Slalom Maraton odbywał się w ciągu trwających non stop przez 12 godzin zjazdów na Polanie Szymoszkowej. W zawodach, oprócz podopiecznych fundacji, brali udział czołowi polscy narciarze, próbując w tym czasie zjechać jak najwięcej razy. W tym roku formuła zawodów jest inna – każdy z zawodników zjeżdża siedem razy, a najlepszy czas brany jest pod uwagę w klasyfikacji.

Fundacja Handicap Zakopane od 2014 r. prowadzi całoroczne, bezpłatne integracyjne treningi sportowe w dyscyplinach zimowych i letnich dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością. Ponadto organizuje obozy sportowo-rehabilitacyjne, zawody i imprezy i włącza swoich podopiecznych do rywalizacji sportowej.

Źródło: radiopik.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

26 lutego 2024