News

Misja poznańskich fizjoterapeutów. Jadą pomóc mieszkańcom Kamerunu

Fizjoterapeuci ruszają do Kamerunu. Tym razem będą nie tylko rehabilitować lokalnych mieszkańców, ale będą też szkolić kameruńskich fizjoterapeutów tak, żeby skutecznie mogli działać na miejscu. 4 wolontariuszy Redemptoris Missio wylatuje już 7 kwietnia. Można ich wesprzeć.

Z pomocą do Afryki

Fundacja Redemptoris Missio od ponad 20 lat wysyła tony pomocy humanitarnej do miejsc, o których świat wolałby zapomnieć. Teraz rozpoczyna nowy pilotażowy program – będzie szkolić specjalistów w Kamerunie.

Pomysł zrodził się w mojej głowie. W minionym roku byłem w Kamerunie, gdzie rehabilitowałem tamtejszych ludzi. Przyjechałem tutaj i dzięki uprzejmości fundacji stworzyliśmy grupę fizjoterapeutów, która pojedzie szkolić ludzi

– mówi fizjoterapeuta Wojciech Gałecki.

Pozostawieni sami sobie

W wielu kameruńskich wioskach nikt nie słyszał o rehabilitacji. W niektórych miejscach do dzisiaj wierzy się, że niepełnosprawność to efekt klątwy rzuconej na rodzinę.

Takie dzieci są najczęściej ukrywane, spędzają życie w chatach, nie mają kontaktu ze światem, tylko z najbliższymi członkami rodziny, ale ta sytuacja się zmienia

– podaje Justyna Janiec-Palczewska z Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.

Pomoc i edukacja

Zmienia dzięki wolontariuszom i polskim misjonarzom, którzy w kwietniu przez ponad 2 tygodnie będą szkolić absolwentów fizjoterapii w Kamerunie.

W szkoleniu udział weźmie kilkudziesięciu Kameruńczyków. Fizjoterapeuci chcą zawieźć niezbędny sprzęt. Jego zakup można wspierać wpłacając pieniądze na konto fundacji.

Źródło: poznan.tvp.pl. Zdjęcie – fot. Fundacja Redemptoris Missio/Facebook.

1 kwietnia 2024