Aktualia

Poznań. Wsparcie UNICEF-u dla dzieci i młodzieży

W lipcu tego roku Miasto Poznań oraz UNICEF zawarły porozumienie o współpracy, której założeniem było zapewnienie wszystkim dzieciom – w dużej części uciekającym przed wojną w Ukrainie – dostępu do edukacji, zadbanie o opiekę zdrowotną i psychologiczną oraz zagwarantowanie im ochrony i dobrego rozwoju.  

25 listopada prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak spotkał się z Rashedem Mustafą Sarwarem, krajowym koordynatorem Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce. Podczas spotkania zatwierdzono szczegółowy plan projektów, które pomogą małym mieszkańcom Poznania niezależnie od tego, w jakim języku mówią i w jakim kraju się urodzili. Budżet całego przedsięwzięcia wynosi 33 miliony złotych.

Przy realizacji zadań szczególną uwagę zwracamy na integrację dzieci i młodzieży wszystkich narodowości. Tylko spokojne i szczęśliwe dzieci mogą prawidłowo się rozwijać, uczyć się i mieszkać w naszym mieście – podkreśla Iwona Matuszczak-Szulc, główna koordynator współpracy Miasta z UNICEF-em oraz dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. 

Na co dokładnie przeznaczone zostaną pieniądze? W pierwszej kolejności miasto zadba o najbardziej podstawowe potrzeby – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie opracuje specjalny fundusz finansowy na rzecz wspierania dzieci znajdujących się pod opieką tymczasową. Chodzi o zabezpieczenie dla nich żywności, środków czystości, przyborów toaletowych, lekarstw czy odzieży.

Pieniądze z UNICEF-u pomogą też rodzinom w kryzysie. Organizowane mają być szkolenia i warsztaty dla rodziców, zawodowych opiekunów zastępczych i opiekunów tymczasowych. W planach jest także rozbudowanie usług dla dzieci i kobiet będących ofiarami przemocy domowej.

Kluczowa jest także poprawa dostępu do usług medycznych. Wśród licznych projektów zaplanowano więc m.in. specjalistyczne konsultacje oraz wsparcie dla kobiet w ciąży i noworodków.

Dzięki współpracy UNICEF-em będzie można również wyposażyć szkoły podstawowe w dodatkowe laptopy, a także możliwa będzie modernizacja publicznych żłobków. Powstaną również nowe świetlice dla dzieci. Dodatkowo w poznańskich szkołach pojawią się tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi do dyspozycji dziewcząt.

To tylko część planów, jakie miasto ma zrealizować w ramach wsparcia UNICEF-u. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

Źródłó: oprac. za poznan.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

30 listopada 2022