Powiat biłgorajski. Bezpłatna usługa indywidualnego transportu „door-to-door” 
Wykluczenie społeczne

Powiat biłgorajski. Bezpłatna usługa indywidualnego transportu „door-to-door” 

W powiecie biłgorajskim ruszyła bezpłatna usługa indywidualnego transportu „door-to-door” dla osób wykluczonych społecznie. Nie będzie już problemem dojazd do lekarza, szpitala, urzędu czy kina.

Zadanie realizowane jest przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozyskano prawie milion złotych na funkcjonowanie tego pilotażowego projektu.

Usługa „door-to-door” polega na dowożeniu osób wykluczonych mobilnie do miejsc użyteczności publicznej. Chodzi o to, żeby zlikwidować bariery dotyczące przemieszczania się osób niepełnosprawnych, ale również tych, które nie są w stanie skorzystać z transportu publicznego, bo nie dociera on do ich miejscowości.

Warunkiem skorzystania z usługi jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który można złożyć bezpośrednio w biurze projektu, wysłać mailowo bądź podać dane telefonicznie. Oprócz formularza, trzeba wypełnić oświadczenie. Pomocą służą dyspozytorzy oraz opiekunowie.

Do dyspozycji mieszkańców powiatu biłgorajskiego są dwa nowoczesne busy, które będą transportować osoby z terenu powiatu biłgorajskiego w celu załatwienia ważnych spraw. Jest uruchomiona dyspozytornia, gdzie każdy, kto potrzebuje takiego transportu, będzie mógł zadzwonić i zamówić taką usługę.

Program rozpisany na 22 miesiące będzie później kontynuowany przez kolejne 19 miesięcy. Jest skierowany nie tylko do osób niepełnosprawnych, ale do wszystkich, którzy potrzebują pomocy.

W skali Polski na realizację projektu przeznaczono kwotę blisko 54 mln zł.

Obok powiatu biłgorajskiego usługa „door-to-door” realizowana będzie w powiecie łęczyńskim oraz w gminie Ułęż i terenach gmin Mełgiew, Ulan-Majorat oraz Ryki.

źródło: oprac. za Polskim Radiem Lublin

2 czerwca 2021