Imigracja białego personelu. Polscy lekarze wyjeżdżają, sprowadzamy obcokrajowców
Imigranci

Imigracja białego personelu. Polscy lekarze wyjeżdżają, sprowadzamy obcokrajowców

Polska bardzo potrzebuje większej kadry w ochronie zdrowia. Brakuje nam specjalistów, jak i lekarzy podstawowej opieki, pielęgniarek, a także położnych. Po wykrzyczanych kilka lat temu z sejmowych ław hasłach “niech jadą” rząd zapowiedział, że ściągnie do kraju medyków ze Wschodu.

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej z początku maja wynika, że lekarzy-obcokrajowców pracujących w Polsce jest w sumie niemal 1,7 tys. Wśród nich zaledwie co czwarty to obywatel Unii. Na 321 lekarzy, aż 84 to Niemcy, którzy stanowią również trzecią najliczniejszą grupę obcokrajowców zatrudnionych w polskich placówkach medycznych ogółem. Ze Wspólnoty przyjechało leczyć naszych pacjentów także 45 Litwinów, 33 Czechów czy 30 Szwedów.

Najliczniejszą grupę medyków stanowią jednak lekarze spoza Unii Europejskiej. Zarejestrowanych jest ich dokładnie 1378. Skąd pochodzą? W przeważającej liczbie z Ukrainy – 616 oraz Białorusi – 335. W trzeciej kolejności wśród lekarzy spoza UE w Polsce są Rosjanie – 61. Dość liczni są też Amerykanie – 42.

Z kolei statystycznie w gabinecie lekarskim, czy na oddziale szpitalnym równie często można spotkać Syryjczyka, co wcześniej wspomnianego Czecha.

Nie brakuje też medyków z najbardziej odległych krajów świata, jak choćby: Mauritius, Sri Lanka, Tanzania, Ruanda, a nawet Nepal. Polaków leczą też Nigeryjczycy, Irańczycy, Irakijczycy czy Mongołowie.

W statystyce ujęci zostali też medycy oznaczeni jako pochodzący z niewiadomego kraju spoza UE oraz jeden lekarz posiadający status uchodźcy. Choć z pewnością niemałą liczbę uciekających przed wojną można by znaleźć również wśród leczących w Polsce Palestyńczyków, Afgańczyków czy Syryjczyków.

A co z polskimi medykami? Część z nich, zgodnie z sugestią sprzed lat, również szuka dla siebie lepszego miejsca. Każdego roku kilkuset lekarzy pobiera z OIL specjalny dokument pozwalający lekarzom i lekarzom dentystom ubiegać się o pracę na terenie całej Unii Europejskiej.

Tylko w pierwszym kwartale tego roku Okręgowe Izby Lekarskie wydały 200 takich zaświadczeń. To daje pojęcie, jak wielu medyków rozważa wyjazd z kraju. Kraju, który wciąż pozostaje w ogonie członków UE w przeliczeniu liczby lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców.

oprac. za money.pl

2 czerwca 2021