News, Niepełnosprawność

Polski Ład. Niepełnosprawni zaniepokojeni zmniejszeniem wpływów z 1 proc. podatku PIT dla organizacji pomocowych

Osoby niepełnosprawne i przewlekle chore są poważnie zaniepokojone zmianami zawartymi w Polskim Ładzie, które będą skutkowały mniejszymi wpływami z tytułu tak zwanego 1 procenta podatku PIT dla fundacji oferującym im pomoc.

Chodzi o przepisy, które zakładają, że 1 procent podatku przekazywany na rzecz fundacji i organizacji pozarządowych będzie odliczany od niższego PIT-u. To naturalnie przełoży się na niższe wpływy dla instytucji pomocowych, które oferują np. rehabilitację dla niepełnosprawnych dzieci.

Problem ilustruje przykład Fundacji Avalon. Fundacja będąca jedną z największych polskich organizacji pożytku publicznego pomaga przewlekle chorym oraz niepełnosprawnym, w 2021 r. z 1 procenta podatku otrzymała ponad 52 mln zł. Po Polskim Ładzie będzie mogła liczyć na wpływy nawet o 10 proc. niższe.

– Mówimy o 5-6 milionach złotych zmniejszonego wpływu z tytułu 1 procenta podatku. Może się okazać, że te spadki będą jeszcze większe. Dla każdego z podopiecznych są to środki niezbędne i bez których oni nie wyobrażają sobie codziennej egzystencji – powiedział dyrektor generalny Fundacji Krzysztof Dobies.

Jego zdaniem, rozwiązaniem problemu byłoby podniesienie 1 procenta do sumy 1,5 czy nawet 2 procent podatku PIT, ale dziś nie ma na ten temat żadnych dyskusji.

Źródło: oprac, za RMF FM. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

12 stycznia 2022