Niepełnosprawność

Polski Ład i wpływy do ZFRON. Stanowisko organizacji zrzeszających pracodawców osób niepełnosprawnych

Wpływy do zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) mogą zmaleć łącznie o ok. 100 mln zł. Taki będzie efekt zmian podatkowych wynikających z Polskiego Ładu. Konieczna jest zmiana przepisów, która zniweluje te negatywne konsekwencje.

O ich nowelizację wspólnie wystąpiły organizacje zrzeszające pracodawców osób niepełnosprawnych: Platforma Integracji Osób Niepełnosprawnych, Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org) oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie będzie skutkować tym, że część pracowników, zwłaszcza tych otrzymujących najniższe wynagrodzenie, przestanie płacić podatek dochodowy lub będzie on niższy. Tymczasem jest to główne źródło zasilania ZFRON.

Jak wskazują organizacje pracodawców w swoim stanowisku, utrata tych pieniędzy radykalnie ograniczy możliwość finansowania zadań związanych z rehabilitacją. Co istotne, problem ten dotyczy nie tylko firm mających status zakładów pracy chronionej (ZPChr), lecz również tych, które go utraciły, ale utrzymują wysokie wskaźniki zatrudnienia niepełnosprawnych i zachowały prawo do ZFRON oraz zakładów aktywności zawodowej.

Dlatego pracodawcy w piśmie skierowanym do minister rodziny i polityki społecznej, apelują o podjęcie działań i wprowadzenie jakiejś formy rekompensat, które pokryją zmniejszone wpływy do ZFRON z tytułu zaliczek podatkowych.

Źródło: oprac. za msn.com/pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

15 stycznia 2022