Nasz temat

Polska przekaże 80 domów modułowych dla uchodźców. Trafią do obozu na Cyprze

80 składanych domów dla uchodźców trafi z Polski na Cypr. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że transport z pomocą dla uciekinierów wyrusza właśnie z Polski. Cypr jest kolejnym krajem do którego trafia tego typu pomoc. 

Składane domy są odporne na deszcze, mrozy i na pożary. W ostatnich latach sprawdziły się w wielu regionach świata, dokąd ściągają uchodźcy. Domy modułowe są kupowane w dziesiątkach tysięcy sztuk rocznie przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców, które wykorzystuje je na masową skalę, na przykład w obozach dla uchodźców w Afryce.

Do tej pory polski rząd kupił i wraz z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej przekazał takie domy dla uchodźców w Iraku, Jordanii i Syrii oraz na greckiej wyspie Lesbos. Teraz 80 domów trafi do obozu niedaleko Larnaki na Cyprze. To właśnie ten kraj jest obecnie najbardziej w Unii Europejskiej obciążony napływem uchodźców.

Domy, które są warte około 700 tysięcy złotych, dadzą schronienie 240 osobom. Liczba uchodźców przybywających na Cypr znacząco zwiększyła się w ostatnich trzech latach. Chodzi głównie o przybyszów z Syrii, Indii, Bangladeszu i Kamerunu.

źródło: oprac za Polskim Radiem 24

8 czerwca 2021