News, Uchodźcy z Ukrainy

Polacy już nie pomagają? „Zmęczenie wsparciem”

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę – od 24 lutego – wjechało do Polski 2,9 mln osób z tego kraju – poinformowała w piątek (22 kwietnia) straż graniczna. Na jakie wsparcie mogą liczyć uchodźcy w Polsce i jaką pomoc zapewnia im polski rząd?

– Nadal mamy bardzo trudną sytuację na wschodzie – mówił prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Ekspert wskazuje, że w społeczeństwie doszło do tzw. zmęczenia wsparciem. – To termin psychologiczny, w którym migracja świetnie się odnajduje.

Dużo osób przestało kupować za własne pieniądze środki w sklepach i przywozić je na dworce. Widzę coraz więcej apeli w internecie: „w magazynach pusto” – podkreśla.

W ocenie prof. Duszczyka dostarczanie żywności na dworce czy do punktów zbiorczych to nie obowiązek społeczeństwa, a państwa.

I tak np., po niemal dwóch miesiącach od wybuchu wojny na Ukrainie, słabnie zapał ludzi do pomagania uchodźcom w Krakowie. Brakuje wolontariuszy i żywności. Rząd wprowadził pakiet pomocy finansowej dla Ukraińców, ale wypłaty dopiero ruszyły. Miasto ma swoje punkty wydawania żywności, ale to nie wystarcza na wykarmienie wszystkich potrzebujących.

– Wciąż przychodzą do nas głodni ludzie, ale żywność rozchodzi się tak szybko, że czasem już w południe magazyny są puste. Musimy nakłonić władze centralne i lokalne do wspierania oddolnych inicjatyw, bo inaczej zabraknie jedzenie – apeluje Dominika Jon, współorganizatorka punktu wydawania żywności uchodźcom pod Tauron Areną.

Źródło: oprac. za wp.pl. i gazetakrakowska.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

23 kwietnia 2022