Aktualia

Podkarpackie. Seminarium dla policjantów nt. zagrożenia jakie niesie wykluczenie oraz nienawiść

Dzielnicowi pełniący służbę w komendach policji na Podkarpaciu wzięli udział w seminarium szkoleniowym nt. zagrożeń jakie niosą nienawiść, dyskryminacja, wykluczenie. Spotkanie odbyło się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Jak poinformował w sobotę (20 maja) podinsp. Paweł Międlar, pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie ds. Ochrony Praw Człowieka, muzeum im. Ulmów w Markowej prezentuje ewolucję wykluczenia, potem nienawiści, wreszcie planową eksterminację narodu żydowskiego na przykładzie epizodów, które wydarzyły się w regionie.

Uczestnicy wysłuchali wykładu dra Marcina Chorązkiego, głównego historyka muzeum, podsumowującego poruszane zagadnienia: przyczyny wykluczenia, postępującą obojętność wobec tragicznego losu innego narodu, wreszcie przyzwolenie na ludobójstwo, ale „także dzieje pomocy, której doświadczali Żydzi, mimo grożącej za to surowej, często karanej śmiercią odpowiedzialności”.

„Przesłaniem szkolenia jest uwrażliwienie na problem wykluczenia, obojętności, nierównego traktowania bez względu na powód i uświadomienie poprzez zwierciadło historii zagrożeń, jakie mogą nieść tego typu postawy” – wskazał podinspektor.

Dodał, że spotkanie, które odbyło się w ramach stałej współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, zorganizował Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka komendy wojewódzkiej w Rzeszowie.

Źródło: oprac. za portal samorządowy. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

21 maja 2023