Niepełnosprawność

Paczków. W dawnej szkole będą działały instytucje pomocne seniorom oraz niepełnosprawnym

W dawnej szkole przy ulicy Kościelnej w Paczkowie, 21 maja br., oficjalnie rozpoczęto działalność skierowaną do seniorów i niepełnosprawnych. 

Jak poinformował burmistrz Artur Rolka, w obiekcie działać będą aż 4 instytucje: centrum inicjatyw społecznych, opiekujące się 5 osobami, które wracają do takiej aktywności życiowo-zawodowej; dzienny dom pobytu dla osób starszych, przygotowany na 30 podopiecznych; 6 mieszkań chronionych dla 9 osób i środowiskowy dom samopomocy dla osób niepełnosprawnych psychicznie. Ta ostatnia instytucja będzie mogła zapewnić opiekę 50 podopiecznym.

Z usług działających w obiekcie instytucji będzie mogło korzystać kilkadziesiąt osób, w tym mieszkańcy ościennych gmin.

Pierwsze realizowane przez nią zajęcia rozpoczęły się kilka dni temu. Jak mówi psycholog Agnieszka Barbiel, w programie znalazły się między innymi warsztaty artystyczne, które pozwalają rozwijać umysł oraz przyczyniają się do lepszej integracji niepełnosprawnych.

– Prowadzimy techniki relaksacyjne, uczymy śpiewać, tańczyć, wspólnie przygotowujemy różne choreografie. Przede wszystkim są to zajęcia integracyjne, ale także są to zajęcia ruchowe, wspomagające ruch fizyczny, trenujące umiejętności poznawcze – tłumaczy.

Niepełnosprawni ruchowo mogą natomiast liczyć na seanse z udziałem fizjoterapeutów.

Remont i wyposażenie obiektu kosztowały 4,2 miliona złotych i były możliwe m. in. dzięki wsparciu z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa.

Dodajmy, że to nie jest pierwsza, ani ostatnia realizowana w Paczkowie inicjatywa wspierająca seniorów i niepełnosprawnych. 2 lata temu w mieście uruchomiono mieszkanie wspomagane dla 2 osób, niebawem w jego sąsiedztwie powstanie kolejne. Z kolei dzięki 2-milionowej dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych na rynku zostanie wybudowana nowa kamienica z 12 tego typu lokalami, w których zamieszkają 24 osoby.

źródło: Radio Opole

22 maja 2021