Przemoc domowa, Video

Ostrowiec Świętokrzyski. Konferencja na temat przemocy wobec osób starszych, zależnych oraz niepełnosprawnych

Pandemia koronawirusa, a co za tym idzie zamknięcie i izolacja przyczyniły się do nasilenia przemocy wobec osób zależnych, starszych oraz niepełnosprawnych. Co gorsze, najczęściej sprawcami okazują się najbliżsi ofiar. Aby uświadomić ten problem i przybliżyć temat, w we wtorek (26 października) odbyła się konferencja, którą zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim 

W konferencji pod nazwą „Przemoc wobec osób starszych, zależnych i niepełnosprawnych” udział wzięło 107 osób. Uczestnicy wysłuchali wykładów prelegentów o wieloletnim doświadczeniu w pracy z osobami doznającymi przemocy, jak również z osobami stosującymi przemoc.

Pomimo wielu ośrodków i placówek pomocowych osoby, które doznają przemocy najczęściej same nie będą szukały pomocy, głównie ze strachu. Z reguły są to osoby wycofane z życia społecznego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dużą rolę odgrywa stres. Policjanci radzą, że w takich okolicznościach należy zadzwonić na numer 112.

Jeżeli podejrzewasz, że osoby starsze, zależne lub niepełnosprawne są ofiarami przemocy – zareaguj. Powiadom odpowiednie służby, porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą i zaoferuj jej osobistą pomoc lub przekonaj ją, żeby szukała pomocy.

Oprac. za Lokalną TV. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

28 października 2021