Niepełnosprawność

Olsztyn. Czy miasto jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Poruszając się po Olsztynie, można napotkać sporo barier architektonicznych — chociażby schody bez poręczy. Okazuje się, że teoretycznie dostosowane budynki nie są w pełni funkcjonalne dla wszystkich. 

Od lat budynki urzędów są dostosowywane do potrzeb osób o specjalnych potrzebach. Niestety nie zawsze efekt tych inwestycji przekłada się na użyteczność. Spowodowane jest to różnymi czynnikami, czasami – zwłaszcza w przypadku starych budynków – ciężko jest o proste rozwiązania.

Warto przy tym zauważyć, że – z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami – ważne jest, aby gmachy były dostosowane nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz. Niestety zarówno Poliklinika jak i olsztyński ratusz nie spełniają wymogów pełnej dostępności. Na przykład w obydwu gmach istnieją podjazdy dla osób na wózkach, ale są zbyt wąskie. Przykładem dobrych praktyk jest podjazd przy Urzędzie Skarbowym w Olsztynie czy siedziba Banku Ochrony Środowiska.

Wielkim wyzwaniem dla miasta jest dostosowanie budynków użyteczności publicznej, które powinny stanowić przykład w pełni dostosowanych gmachów. To wyzwanie jest podejmowane, czego przykładem może być proces dostosowywania przestrzeni w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie wykonano ogromną pracę związaną nie tylko z likwidacją barier architektonicznych ale i udostępnieniem usług tłumacza migowego dla osób głuchych i niedosłyszących.

W przestrzeni miejskiej barierą widoczną na każdym kroku i doskwierającą wszystkim są choćby wysokie krawężniki. Nie trudno sobie wyobrazić, że osoby z dysfunkcją ruchu, starsze czy niewidome mają przez to znacznie utrudnione poruszanie w przestrzeni.

To samo dotyczy oczywistej przeszkody, jaką są nierówne chodniki. Powinny być tak zaprojektowane i wykonane z takich materiałów aby eliminować ryzyko pośliźnięcia lub potknięcia.

Mimo wszelkich starań na rzecz zwiększenia dostępności, pozostało jeszcze wiele do zrobienia, aby miasto było pod tym względem przyjaznym miejscem.

Źródło: oprac. za Gazetą Olsztyńską. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

10 sierpnia 2021