Przemoc domowa

Ofiary przemocy domowej mogą liczyć na skuteczną pomoc

Ofiary przemocy domowej mogą liczyć na szybką i skuteczną pomoc dzięki nowej ustawie antyprzemocowej oraz ośrodkom pomocy finansowanym z Funduszu Sprawiedliwości. 

Dzięki ustawie to nie ofiary, ale sprawca przemocy domowej bezzwłocznie opuszcza mieszkanie i otrzymuje zakaz zbliżania się do ofiar. Te sankcje natychmiast mogą wyegzekwować policja lub Żandarmeria Wojskowa, a sądy w błyskawicznym trybie zajmują się sprawą.

Nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy domowej obowiązuje przez 14 dni. Jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres. Policja może nakaz wyegzekwować od razu, nawet stosując przymus. Oprawca musi się wynieść, choćby do schroniska dla bezdomnych. Ustawa nakazuje także policjantom obowiązek regularnego sprawdzania, czy sprawca przemocy nie łamie np. zakazu zbliżania się do ofiar. W takiej sytuacji grożą mu areszt, ograniczenie wolności lub grzywna.

W najbardziej trudnych przypadkach sąd może mieć tylko trzy dni na rozpatrzenie wniosku ofiary przemocy, natomiast całą sprawę musi rozpoznać w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Sprawy dotyczące przemocy toczą się teraz szybciej, bo w niektórych sytuacjach to nie poczta, a policjanci wręczać mogą pisma procesowe. To znaczne przyspieszenie procedur, szczególnie gdy trzeba np. ustalić adres danej osoby.

Ofiary przemocy są zwolnione z kosztów sądowych. Mogą także uzyskać pomoc psychologiczną lub wsparcie i leczenie. Pomocy można szukać w Ośrodkach i Punktach Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, które są finansowane z Funduszu Sprawiedliwości – w całej Polsce działa ich 370. Listę ośrodków znajdziemy na stronie: funduszsprawiedliwosci.gov.pl. Można też zadzwonić i umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski – całodobowy numer telefonu Linii Pomocy Pokrzywdzonym to 222 309 900. Do błyskawicznego kontaktu służy również specjalny adres e-mail: info@numersos.pl.

Pomocy można także szukać w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Pod całodobowym numerem telefonu 800 120 002 dyżurują pracownicy i psychologowie. Można też prosić o bezpłatną pomoc prawną. Adres najbliższego punktu znajdziemy na stronie internetowej swojego starostwa lub Ministerstwa Sprawiedliwości: darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/

źródło: oprac. za Super Expressem

 

18 czerwca 2021