Obawa o masowe zachorowania w dużych domach pomocy społecznej
News, Niepełnosprawność

Obawa o masowe zachorowania w dużych domach pomocy społecznej

Opiekunowie i organizacje zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami apelują do rządu o pilną pomoc w walce z koronawirusem. Obawy kilkudziesięciu organizacji skupionych w Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami i Polskim Forum Osób z Niepełnosprawnościami dotyczą masowych zachorowań w dużych domach pomocy społecznej.

W czasie epidemii warto rozważyć odejście od opieki w bardzo dużych ośrodkach na rzecz opieki domowej i mniejszych punktów. W ostatnim czasie, tylko w Niedabylu na Mazowszu, zachorowała już większość pensjonariuszy i część personelu.

Grozi nam powtórka sytuacji z Francji, gdzie w ośrodkach pod Paryżem choruje jedna trzecia podopiecznych – ostrzega Aleksander Waszkielewicz z Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. Jego zdaniem pobyt w domach spokojnej jesieni czy opieki społecznej często oznaczał we Francji śmierć z powodu epidemii. Możemy być mądrzejsi, możemy wdrożyć odpowiednie procedury i wdrożyć dobre praktyki wypracowane w Ministerstwie Zdrowia dla placówek medycznych. Potrzebujemy działać szybko – tłumaczy.

Opiekunowie niepełnosprawnych zwracają też uwagę na brak komunikatów dostosowanych do potrzeb osób niesłyszących i osób z niepełnosprawnością intelektualną.

źródło: RMF

3 kwietnia 2020