Niepełnosprawność

Nowe zasady szczepień na Covid-19 osób niepełnosprawnych

Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych. Docelowo takich punktów będzie w kraju 630, po co najmniej jednym w każdym powiecie. 

Osoby z tej grupy oraz ich opiekunowie nie będą musieli umawiać się na termin. Wystarczy, że przyjadą na miejsce, zarejestrują się w recepcji i od razu przyjmą preparat. Zaszczepieni będą nie tylko niepełnosprawni, ale i ich opiekunowie.

Ponadto od 10 maja rozpoczną się szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych tzn. w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, w środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej czy klubach integracji społecznej.

Te podmioty będą mogły zamawiać szczepienia tak jak niegdyś DPS-y. Podmioty te będą mogły zwracać się, czy to do punktu prowadzącego szczepienia, czy to do mobilnych jednostek szczepień, i zamawiać szczepienie nie tylko dla swoich podopiecznych, ale również dla opiekunów tych osób oraz wszystkich pracowników takich jednostek. Te zamówienia będą przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych priorytetowo traktowane i dla tych wszystkich osób będą zabezpieczone szczepionki.

Zorganizowane zostaną także mobilne jednostki szczepień. Indywidualnie szczepienia będą wykonywać ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne. Mobilne jednostki szczepień będą szczepiły wyłącznie szczepionkami jednodawkowymi Johnson & Johnson. Uruchomienie tego kanału szczepień pozwoli na szybsze zaszczepienie osób, które mają ograniczoną mobilność, w tym osób niepełnosprawnych.

Powyższe zasady szczepień osób niepełnosprawnych przedstawił na konferencji prasowej w piątek 30 kwietnia br. pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

źródło: Interia

1 maja 2021