Niepełnosprawność

Niezłomni na szlakach Green Velo

W sobotę 20 maja rozpoczęła się niesamowita wyprawa niepełnosprawnych podopiecznych Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej. Rowerowymi trasami Green Velo i Euro Velo zamierzają pokonać 1800 kilometrów.

Zespół Placówek Edukacyjno Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej, czyli „szkoła do zadań specjalnych” podjął kolejne wyzwanie. W ubiegłym roku w ramach akcji „Niezłomni w Koronie Gór” grupa młodzieży z niepełnosprawnościami zdobyła Koronę Gór Polskich – 28 szczytów w zaledwie 9 miesięcy. Krótko po tym sukcesie rozpoczęły się przygotowania do akcji „Niepełnosprawni na szlakach Green Velo”. 12 niepełnosprawnych wychowanków placówki i 8 wychowawców zamierza pokonać dystans 1800 kilometrów. Na pokrycie kosztów (około 30 tysięcy złotych) zorganizowano zbiórkę internetową, pomogły firmy Mesko, Wtórpol, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie i Trust Investment.

Wyprawa rozpoczęła się w sobotę 20 maja. Uczestnicy ze Skarżyska-Kamiennej pociągiem pojechali do Świnoujścia, tam wsiedli na rowery. W pierwszym dniu przejechali 38 kilometrów, do Kołczewa. – Pierwszy odcinek trasy R10 zdobyty. Nasi niepełnosprawni jadą trasą Velo Baltica, wchodzącą w skład międzynarodowego szlaku EuroVelo 10, prowadzącej wokół Morza Bałtyckiego. Velo Baltica biegnie wzdłuż polskiego wybrzeża i jest jedną z najdłuższych oznakowanych tras rowerowych w Polsce. Mierzy 540 kilometrów, rozpoczyna się w Świnoujściu, kończy w Elblągu. „Niezłomni” pokonają ją w dwóch etapach. W maju przejadą do Główczyc (301 kilometrów), we wrześniu drugi etap – 239 kilometrów. Kolejne etapy wyprawy odbędą się w przyszłym roku.

Źródło: oprac. za echodnia.eu. Fot. ZPEW Skarżysko.

23 maja 2023