Imigranci

Pracownicy z krajów postsowieckich szukają zatrudnienia w Polsce. Nie tylko Ukraińcy 

Jeśli chodzi o cudzoziemców pracujących w Polsce, to dominują Ukraińcy – i trudno sobie wyobrazić, by prędko się to zmieniło. Niemniej eksperci zauważają, że do Polski trafia coraz więcej pracowników z innych krajów postsowieckich.

Na koniec kwietnia br. w ZUS figurowało 271,3 tys. cudzoziemców z innych państw niż Ukraina. To ponad 23 tys. więcej niż na koniec 2021 r.

O 84 proc. wzrosła w tym czasie liczba pracujących w Polsce Gruzinów (do 26,2 tys.), którzy są objęci uproszczoną procedurą legalizacji pobytu i pracy w Polsce.

Wyraźnie widać, że do Polski przyjeżdża coraz więcej obywateli Uzbekistanu oraz Kazachstanu. Ich zatrudnienie wiąże się już ze skomplikowanymi procedurami wizowymi.

I tak na koniec pierwszego kwartału 2022 r. w rejestrach ZUS było ponad 2,8 tys. Uzbeków, a to o ponad połowę więcej niż rok wcześniej, i prawie 2,6 tys. Kazachów, o ponad jedną trzecią więcej niż przed rokiem.

Można się spodziewać, że pracowników z tych krajów będzie jeszcze więcej. To w końcu bardzo duże państwa, a ich mieszkańcy mają teraz ograniczone możliwości zarabiania w Rosji z powodu nakładanych na ten kraj zachodnich sankcji.

Źródło: oprac. na podstawie informacji dziennika Rzeczpospolita (za Business Insider). Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

16 maja 2022