Przemoc domowa

Nie bądźmy obojętni na przemoc

Psychiczna, fizyczna, seksualna, ekonomiczna – przemoc domowa ma różne oblicza, wszystkie tak samo krzywdzące. W Polsce prawie milion kobiet rocznie pada ofiarami agresji, a zdecydowana większość tych przypadków ma miejsce w domowym „zaciszu”. O tym, w jaki sposób Avon od lat pomaga pokrzywdzonym osobom, opowiada Agnieszka Isa, Dyrektor Generalna Avon Cosmetics Polska.

  • Przemoc domowa dotyka wiele kobiet i według statystyk z tym problemem boryka się prawie milion Polek rocznie. W jaki sposób można pomóc przyjaciółce, koleżance z pracy czy sąsiadce, które padły ofiarą przemocy, a nie wiedzą, gdzie szukać pomocy?

Problem przemocy domowej to bardzo delikatna kwestia, rzadko zdarza się, żeby ofiary same o niej opowiadały. Jeśli byłabym świadkiem niepokojącej sytuacji lub domyślała się, że w domu mojej przyjaciółki czy sąsiadki dzieje się coś złego, starałabym się jej pomóc. Wiele kobiet, które są ofiarami przemocy, nie wie, gdzie szukać pomocy albo nawet nie mają możliwości po nią sięgnąć. Dlatego tak ważne jest, by mówić o tym problemie głośno i edukować społeczeństwo na temat możliwości udzielania wsparcia. Podczas kampanii Avon Kontra Przemoc podpowiadamy, jak można pomóc bliskiej nam osobie, gdyby tego potrzebowała, mówimy o funkcjonowaniu Fundacji Feminoteka, o przeciwprzemocowych poradniach „Niebieskiej Linii” oraz aplikacji Avon Alert.

  • Jakie działania są realizowane w ramach tej kampanii?

Kampania Avon Kontra Przemoc w Polsce obecna jest od 2008 roku, a jej działania koncentrują się na szerzeniu świadomości istnienia tego problemu i edukacji na temat możliwości udzielenia pomocy. Od 2011 roku Avon jest również partnerem Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ i od lat zapewniamy środki na funkcjonowanie poradni telefonicznej i mailowej dla ofiar i świadków przemocy. W 2019 roku razem z Fundacją Feminoteka uruchomiliśmy także pierwszą przeciwprzemocową aplikację dla pokrzywdzonych – Avon Alert. Pozwala ona sięgnąć po bezpłatną i profesjonalną pomoc poprzez kontakt z telefonem wsparcia Feminoteki lub całodobowy chat. Dzięki niej w 2020 roku z fundacją skontaktowało się aż 3546 osób, z czego 1607 podczas samej kampanii „Mów o tym głośno”, która zwracała uwagę na błędne przekonania panujące w społeczeństwie. To właśnie one sprawiają, że wiele osób dotkniętych przemocą rezygnuje z pomocy specjalistów, a my chcemy mówić o tym otwarcie i głośno.

  • Avon od lat wspiera także „Niebieską Linię”, nie mogło być inaczej w tym roku. Co uda się zrobić dobrego tym razem dzięki przeznaczonym przez Was środkom finansowym?

Tylko w zeszłym roku dzięki funkcjonowaniu 4 linii przeciwprzemocowych, które wspieramy, udało się pomóc prawie 14 tysiącom potrzebujących kobiet. Nie wyobrażamy sobie, by mogło ich nagle zabraknąć, dlatego w tym roku także zdecydowaliśmy się pomóc i wesprzeć funkcjonowanie dwóch poradni „Niebieskiej Linii” Instytutu Psychologii Zdrowia – telefonicznej i mailowej. Przeznaczyliśmy na nie środki finansowe w wysokości 65 tys. zł, które wesprą działalność tych poradni przez kolejny rok. Co więcej, już po raz dwunasty zorganizowaliśmy bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”. Za wspólne pokonanie 25 tys. kilometrów fabryka Avon w Garwolinie przekaże dodatkowe 25 tys. zł na rzecz „Niebieskiej Linii” IPZ. Co więcej, nasze wyzwanie #KilometryPomocy zostało przedłużone i można do niego dołączyć do końca sierpnia, rejestrując swoje postępy w klubie Avon Kontra Przemoc w aplikacji Strava. Mamy nadzieję, że dzięki poradniom uda się pomóc jeszcze wielu pokrzywdzonym kobietom.

  • Wiele aktów agresji wciąż nie jest zgłaszana na policję. Jak Pani myśli, dlaczego kobiety tego nie robią?

To prawda, wiele kobiet doświadczających przemocy nigdy nie zgłasza tego problemu na policję. Przyczyną jest przede wszystkim strach przed oprawcą i poczucie wstydu przed samą sobą, rodziną i przyjaciółmi. A to nie ofiary powinny się wstydzić, tylko ich prześladowcy. Kobiety doświadczające przemocy boją się otwarcie mówić o problemach, nie wiedzą też do kogo mogą zwrócić się o pomoc w bezpieczny sposób, zachowując pełną anonimowość. Taką możliwość dają im właśnie poradnie przeciwprzemocowe „Niebieskiej Linii” i Feminoteki oraz aplikacja Avon Alert, która umożliwia wezwanie pomocy w trudnej sytuacji oraz szybki kontakt z telefonem wsparcia.

  • A czy Pani sama spotkała się kiedyś z przemocą w swoim otoczeniu?

Na szczęście nie zetknęłam się nigdy z agresją w moim otoczeniu, jednak ten temat jest mi bliski ze względu na naszą kampanię i działania, które w jej ramach podejmujemy. Avon od zawsze podejmował tematy tabu i nie bał się mówić o nich głośno. Do tej pory skupialiśmy się głównie na przemocy fizycznej, ale w listopadzie planujemy nową odsłonę kampanii. Poruszy ona równie ważny aspekt przemocy, jakim jest przemoc ekonomiczna, a który bardzo często jest pomijany w mediach. Choć zazwyczaj przemoc ekonomiczna towarzyszy innym jej formom, to jednak sam przejaw uzależnienia finansowego od siebie drugiej osoby, to przejaw przemocy psychicznej. I o właśnie tym będziemy chcieli mówić głośno podczas tegorocznej kampanii Avon Kontra Przemoc.

Źródło: materiały prasowe Avon za WP. Zdjęcie ilustracyjne – Pexels

15 sierpnia 2021