Wykluczenie cyfrowe

Nauka zdalna. Część uczniów znów nie ma odpowiedniego sprzętu i dostępu do internetu

Druga fala pandemii koronawirusa spowodowała zamknięcie szkól i powrót do nauki zdalnej. Wraz z nią znów pojawił się problem wykluczenia cyfrowego niektórych uczniów. Są bowiem uczniowie twierdzący, że system o nich  zapomniał.

Jak się okazuje, zdalne nauczanie nie u wszystkich zdaje egzamin. Często przeszkodą są kwestie finansowe. W związku z tym niektórzy uczniowie pytają, dlaczego nauczyciele dostali 500+, a oni nie?”

Swoimi problemami z nauką zdalną podzieliła się ostatnio w mediach jedna z uczennic technikum. Nie posiada ona laptopa, nie ma wi-fi w mieszkaniu. W lekcjach online uczestniczyła przez telefon. Niestety miesięczny pakiet internetu nie wystarczył. Parę dni temu podczas jednej z lekcji, przerwało połączenie. Okazało się, że pakiet się skończył, a odnowi się dopiero podczas nowego cyklu rozliczeniowego za ok. 20 dni. Tymczasem dziewczyny nie stać na to, żeby kupić większy pakiet internetu, o zakupie laptopa nie mówiąc. Oczywiście uczennica dostała nieobecności na kolejnych lekcjach.

Uczennica ta nie jest jedyną osobą w Polsce, która ma taki problemem. Nie jest jednak znana skala tego zjawiska, ponieważ nikt nie prowadzi statystyk, ale na forach wypowiadają się inni uczniowie. Młodzież boryka się nie tylko z brakiem sprzętu do nauki czy dostępem do internetu. Wiele osób czuje się niezrozumianych i pominiętych przez system, który zupełnie nie bierze ich pod uwagę. Wymaga się od nich obecności na lekcjach w czasie, w którym oni zmagają się z kłopotami finansowymi.

Taka sytuacja odbija się również na ich ocenach w szkole. Nieobecności spowodowane brakiem sprzętu lub internetu powodują zaległości i spadek poczucia własnej wartości. W dłuższej perspektywie może to rzutować na wyniki egzaminów, które z kolei są niezbędne do podjęcia dalszego etapu nauki lub po prostu uzyskania świadectwa ukończenia szkoły.

A wracając do naszej uczennicy. Dziewczyna pragnie pozostać anonimowa. Dlatego jeżeli ktoś chciałby jej pomóc, proszony jest o kontakt na adres redakcja_parenting@grupawp.pl lub przez dziejesie.wp.pl.

źródło: WP

13 listopada 2020