Niepełnosprawność

Myślenice.VII Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnością

W czwartek (24 listopada) w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się VII Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnością. Na scenie wystąpiło ponad 100 wykonawców (m.in. z Myślenic, Dobczyc, Harbutowic i Miechowa), którzy przygotowali na tę okazję występy wokalne, taneczne, krótkie formy teatralne i skecze.

To co wyróżnia nasz Przegląd to fakt, że jedynym ograniczeniem dla artystów jest czas na scenie. Wykonawcy sami wybierają formę swojego występu, zatem program Przeglądu jest bardzo różnorodny i ciekawy – mówi Anna Kapusta, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Magiczny Dom w Myślenicach. – W tym roku zgłosiło się dziewięć grup. 

Występowały dzieci, młodzież oraz dorośli.

– Od pierwszego przeglądu jest z nami Specjalny Ośrodek- Szkolno-Wychowawczy, OREW, Myślenickie Skarby czy Warsztaty Terapii Zajęciowej z Myślenic. Osoby z niepełnosprawnościami mogły na profesjonalnej scenie pokazać swoje talenty oraz ogromne serce i wielkie emocje – tej pasji i radości często możemy się od nich uczyć – dodaje Anna Kapusta.

ŚDS „Magiczny Dom” był obok myślenickiego koła Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, organizatorem Przeglądu.

Było pięknie, było wzruszająco, było zabawnie, było fantastycznie! To jest wielka praca was – uczestników i waszych opiekunów – mówiła Anna Kapusta, po zakończeniu wszystkich prezentacji.

Katarzyna Pawłowska, dyrektor SP nr 3 w Myślenicach i jedna z członkiń jury, nazwała przegląd „lekcją prawdziwych emocji, zaangażowania i organizacji”.

Agnieszka Wargowska-Dudek, przewodnicząca jury zauważyła zaś, że w porównaniu do ubiegłorocznego przeglądu, który odbył się krótko po pandemii i był głośny i radosny, ten był bardziej nostalgiczny i refleksyjny, co pewnie też było spowodowane tym, co dzieje się na świecie, niedaleko nas.

Źródło: oprac za dziennikpolski24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

24 listopada 2022