Uchodźcy z Ukrainy

Mudita i PAH pomagają niepełnosprawnym uchodźcom

Ucieczka przed wojną jest szczególnie trudnym wyzwaniem dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Bariery transportowe i językowe, brak określonego celu podróży, konieczność zapewnienia opieki medycznej czy leków sprawiają, że część osób rezygnuje z wyjazdu z niebezpiecznych regionów Ukrainy. Inni z niepokojem przekraczają granicę ukraińsko-polską, nie wiedząc, dokąd udać się po pomoc.

W odpowiedzi na te problemy Stowarzyszenie „Mudita” otworzyło dwa punkty recepcyjne dostosowane do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i przewlekłymi chorobami. Są to miejsca tymczasowego pobytu przede wszystkim dla uchodźców, którzy dopiero dotarli do Polski.

Różne formy pomocy

Rodziny uzyskują w nich tygodniowe schronienie, wyżywienie i opiekę oraz wsparcie personelu i wolontariuszy w znalezieniu docelowego zakwaterowania (w Polsce lub za granicą), uwzględniającego ich szczególne potrzeby. Ponadto Mudita pomaga w realizacji bieżących potrzeb beneficjentów, takich jak znalezienie lekarza, uzyskanie numeru PESEL czy odpowiednich świadczeń przysługujących osobom z niepełnosprawnościami.

We współpracy z Polską Akcją Humanitarną zapewniana jest też możliwość uzyskania wsparcia finansowego dla osób objętych opieką „Mudity”. Dzięki temu uchodźcy otrzymują karty Sodexo, działające na zasadzie kart debetowych, na których zdeponowane są środki na utrzymanie rodziny przez 3 miesiące.

W każdym z punktów znajduje się 40 miejsc noclegowych, 2 łóżka rehabilitacyjne, toalety i łazienki przystosowane do osób poruszających się na wózkach, pokój zabaw dla dzieci, a także pomieszczenie do odpoczynku i wyciszenia. Punkty są czynne przez 24 h/dobę przez cały tydzień, działają w Krakowie i Warszawie, gdzie dociera najwięcej osób uchodźczych.

Dane kontaktowe

Od pierwszego dnia wojny nieprzerwanie działa również specjalna infolinia przeznaczona dla ukraińskich rodzin uchodźczych z niepełnosprawnościami. Linia jest dostępna od poniedziałku do piątku (10:00-18:00) pod numerem: +48 539 866 471 i pod adresem e-mail: ukraina@stowarzyszeniemudita.pl.

Adresy punktów:

Źródło informacji i ilustracji – materiały prasowe.

2 sierpnia 2022