Bezdomność, News

MRPiPS o pomocy bezdomnym w czasie pandemii koronawirusa

W związku z pandemią koronowirusa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło szereg działań, których celem jest profilaktyka i zapewnienie pomocy osobom wymagającym wsparcia. O podjętych krokach poinformowano w specjalnym komunikacie.

Podkreślono w nim, że miniony i najbliższy okres to czas szeroko zakrojonych działań profilaktycznych, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Przykładem takich działań jest ograniczenie dużych skupisk ludzi, które mogą sprzyjać roznoszeniu się wirusa. Stąd zalecenie, aby ludzie pozostali w swoich domach i w miarę możliwości podejmowali pracę zdalną.

Wydane zostały wytyczne dla wojewodów dotyczące podjęcie działań w zakresie wsparcia dla osób bezdomnych w tym trudnym dla wszystkich czasie, we współpracy z poszczególnymi służbami.

Działania wojewodów w kontekście wsparcia osób bezdomnych w okresie trwającej pandemii mają objąć m.in.:

  • koordynację współpracy Policji, Państwowej Straży Pożarnej we współpracy Strażą Miejską, właściwymi jednostkami pomocy społecznej oraz stacjami sanitarno-epidemiologicznymi szczególnie w kwestii przekazywania informacji o osobach bezdomnych z podejrzeniem zarażenia wirusem
  • wskazanie przygotowanych przez starostów obiektów jako miejsc pełniących funkcję kwarantanny zbiorowej
  • przygotowanie miejsc oraz personelu na potencjalne przypadki pojawienia się osób chorych lub z podejrzeniem zachorowania
  • przekazanie do stosowania procedur instrukcji dotyczącej wsparcia osób bezdomnych dla prowadzących placówki wsparcia osobom bezdomnym

Wojewodowie otrzymali również wytyczne dotyczące współpracy jednostek pomocy społecznej oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych z organizacjami, które zadeklarowały pomoc żywnościową: Caritas, Federacją Polskich Banków Żywności, Polskim Komitetem Pomocy Społecznej, Polskim Czerwonym Krzyżem, Stowarzyszeniem Odra-Niemen, oraz ze strażą pożarną, strażą miejską i policją, które zajmą się zabezpieczeniem żywności.

W komunikacie ministerstwa wskazano również na potrzebę zadbania o zdrowie pracowników placówek udzielające wsparcia osobom bezdomnym. W tym celu podmioty prowadzące tego typu placówki zostały zobowiązane do ograniczenia do minimum kadry obecnej w placówce np. poprzez ograniczenie godzin pracy lub umożliwienie pracy zdalnej pracownikom biurowym.

Jednocześnie zaapelowano do każdego – do organizacji społecznych, pracowników i wolontariuszy organizacji społecznych oraz ludzi dobrej woli o pomoc i wsparcie, zwłaszcza dla placówek wspierające osoby bezdomne.

źródło: komunikat MRPiPS

21 marca 2020