Nasz temat

Misjonarze apelują o wsparcie zakupu wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych w Afryce

MIVA Polska, organizacja powołana przez Komisję KEP ds. Misji na rzecz misyjnych środków transportu, zachęca do wsparcia akcji „#WózekDlaAfryki – Promienie Miłosierdzia – wózki dla niepełnosprawnych na misjach”. Celem tegorocznej inicjatywy jest zakup ponad 200 wózków dla niepełnosprawnych w afrykańskich krajach. O akcji rozmawiano w środę (17 marca br.) podczas konferencji prasowej online zorganizowanej w siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Polscy misjonarze i misjonarki leczą i opatrują rany niezliczonej ilości chorych i niepełnosprawnych w wielu zakątkach świata, zwłaszcza tam, gdzie panuje bieda i ubóstwo. MIVA Polska w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia wyszła naprzeciw takim potrzebom za pośrednictwem polskich misjonarzy poprzez akcję „Promienie Miłosierdzia”.

Według dostępnych danych, polscy misjonarze i misjonarki w Afryce prowadzą obecnie ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych, ponad 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów oraz ok. 20 domów dla chronicznie chorych.

Misjonarze swoją troską obejmują najsłabszych, którzy są nieraz „ukryci” w domach z powodu swojej niepełnosprawności ruchowej, będącej skutkiem przebytych chorób, wypadków czy wrodzonych wad. W wielu krajach Afryki skazani są oni na pozostawanie w domu i nie mają żadnych szans, aby się kształcić. Dużym problemem dla niepełnosprawnych jest brak wózków inwalidzkich, aby mogli być mobilnymi i możliwie bardziej samodzielnymi czy to w obrębie domostw czy poza nimi.

Organizacja pragnie uwrażliwiać Polaków na te specyficzne potrzeby misyjne i ukazywać zaangażowanie polskich misjonarzy w służbie chorym, słabym i niepełnosprawnym. – Nasz projekt dotyczy wyposażenia w wózki misyjnych ośrodków zdrowia i szpitali, misyjnych domów pomocy i opieki, hospicjów prowadzonych przez polskich misjonarzy, a także indywidualnych niepełnosprawnych osób pozostających w domach” – informuje ks. Andrzej Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska.

W ramach inicjatywy „Promienie Miłosierdzia – wózki inwalidzkie dla niepełnosprawnych” w latach 2016-2019 MIVA Polska przekazała 217 wózków do 15 krajów misyjnych o wartości ponad 35 tys. euro. Były to wózki różnego rodzaju: trójkołowe, elektryczne, ręczne, sportowe. Trafiły m.in. do Ośrodka Zdrowia im. Św. Rity w Biankouri w Togo, prowadzonego przez siostry Katarzynki, do Ośrodka Caritas w Nur Sułtan w Kazachstanie, do Ośrodka Zdrowia Thalita Kum w Lai w Czadzie, do Centrum Pomocy Niepełnosprawnych w Toamasina na Madagaskarze czy do Ośrodka Caritas przy Parafii Św. Augustyna w Calceta w Ekwadorze.

W obecnej edycji akcji do biura MIVA Polska wpłynęło 35 próśb głównie z krajów Afryki: Kamerunu, Senegalu, Ghany, Zambii, Togo, Namibii, Tanzanii i Madagaskaru. Są także prośby z Ameryki Łacińskiej m.in. z Wenezueli, Boliwii, Argentyny, a nawet z Oceanii – Papui Nowej Gwinei. Prośby dotyczą pomocy w zakupie 238 wózków zwykłych, 30 typu „handbike” (z napędem ręcznym), 23 wózków dziecięcych oraz 5 elektrycznych – poinformowała koordynatorka akcji „Promienie Miłosierdzia” s. Kornelia Olechno CSC, misjonarka z Togo.

W celu ułatwienia misjonarzom pracy na rzecz chorych MIVA Polska uruchomiła także inną akcję: „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans”. Dotychczas w ramach jej dziewięciu edycji zostało zakupionych 18 ambulansów m.in. do franciszkańskiego Szpitala w Sabou w Burkina Faso; Ośrodka Zdrowia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Buraniro w Burundi; Ośrodka Zdrowia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Kithatu w Kenii; do Centrum Medycznego Don Orione Sióstr Orionistek w Anyama na Wybrzeżu Kości Słoniowej; do Centrum Zdrowia w Kiabakari w Tanzanii; do Ośrodka Zdrowia „FLAMBOYANT” w Mampikony na Madagaskarze; Szpitala Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus w Musongati w Burundi.

Zakup tych ambulansów był możliwy głównie dzięki indywidualnym darczyńcom i ofiarodawcom, którzy w odpowiedzi na apel MIVA włączyli się w akcję i przekazali swój dar. W efekcie służy on ratowaniu życia i opiece na chorymi, starszymi oraz ochronie zdrowia poprzez akcje profilaktyczne w terenie.

MIVA Polska rozpoczęła swoją działalność w 2000 r. jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i dalej działa w jej strukturach. Jest misyjnym stowarzyszeniem, celem którego jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu. Zajmuje się też promocją dzieła misyjnego Kościoła i pracy polskich misjonarzy, a także wspiera działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach propagując model kierowcy – chrześcijanina. Prowadzi współpracę z licznymi instytucjami i organizacjami w realizacji swoich zadań.

Polscy misjonarze pracujący w ponad 90 krajach świata (przeważnie tzw. Trzeciego Świata) potrzebują pomocy w zakupie różnych środków transportu: samochodów (najczęściej terenowych), ambulansów, motocykli, rowerów, barek rzecznych, łodzi, silników do łodzi, traktorów, a nawet zwierząt pociągowych.

Pojazdy są niezbędnymi narzędziami w pracy misjonarzy. Zapewniają im funkcjonowanie misji i docieranie do odległych stacji misyjnych, dostarczanie koniecznej pomocy potrzebującym, transport osób chorych i słabych, transport pomocy medycznej, transport materiałów budowlanych przy budowach kaplic, kościołów i innych miejsc kultu, wsparcie w docieraniu do szkoły. W czasie konfliktów zapewniają sprawną ewakuację.

Środki na pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie pojazdów MIVA Polska organizuje co roku poprzez „Akcję św. Krzysztof”. Akcja ta jest apelem MIVA do kierowców i użytkowników pojazdów mechanicznych, aby w duchu wdzięczności Bogu za szczęśliwie i jazdę bezwypadkową złożyli 1 grosz za 1 kilometr na środki transportu dla misjonarzy.

Oprócz głównej „Akcji św. Krzysztof” MIVA Polska realizuje swoją pomoc poprzez inne akcje takie jak m.in. „Z Ewangelią na motorze” – akcja z motocyklistami i wśród motocyklistów oraz „uCZYNek WIARY” – zakup rowerów dla katechistów w Afryce i na innych kontynentach.

Można pomóc niepełnosprawnym w zakupie wózków, przekazując swoją ofiarę. Nr konta: 69-1240-1037-1111-0000-0691-6802. Z dopiskiem: „Darowizna—wózki dla niepełnosprawnych”.

Szczegółowe informacje na stronie miva.pl. MIVA Polska apeluje też o organizowanie parafialnych zbiórek na ten cel.

Aktualnie w 99 krajach na 5 kontynentach pracuje 1883 polskich misjonarzy i misjonarek. Są to księża diecezjalni, zakonnicy i siostry zakonne oraz misjonarze świeccy. Najwięcej polskich misjonarzy jest w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 756, w Afryce i na Madagaskarze – 726, w Azji – 323, w Oceanii – 62, a Ameryce Północnej – 16.

źródło: KAI

18 marca 2021