Bezrobotność

Najnowsze dane GUS. Minimalny spadek bezrobocia w kwietniu br.

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w kwietniu 6,3 proc. – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza spadek o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z marcem. Z rejestrów urzędów pracy ubyło ponad 20 tys. osób. 

„Na koniec kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 53,8 tys. bezrobotnych, tj. mniej niż w marcu br. (o 24,6 tys., tj. o 2,3 proc.)” – czytamy w raporcie GUS.

Ciągle jednak jest jeszcze duża przestrzeń do poprawy. Dokładnie rok wcześniej – w kwietniu 2020 – bezrobocie wynosiło 5,8 proc. Do rejestru dopisano w tym czasie blisko 88 tys. osób bez pracy.

Najnowsze dane GUS nie są zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy spodziewali się dokładnie takiego scenariusza. Tym bardziej, że już wcześniej resort pracy szacował bezrobocie na dokładnie 6,3 proc.

Warto jednak podkreślić, że w różnych województwach sytuacja na rynku pracy wygląda odmiennie. Różnice bywają bardzo duże. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego notuje województwo wielkopolskie (3,8 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskie (10,1 proc.)

W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w tym najbardziej w warmińsko-mazurskim (o 0,4 pkt. proc.) oraz kujawsko-pomorskim (o 0,3 pkt. proc.). W pozostałych spadek oscylował w granicach 0,1-0,2 pkt. proc.

W skali roku wskaźnik bezrobocia wzrósł w czternastu województwach, w tym w największym stopniu w pomorskim (o 1 pkt. proc.) oraz śląskim (o 0,8 pkt. proc.). W dwóch województwach – świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim – stopa bezrobocia nie uległa zmianie.

W urzędach pracy w kwietniu zarejestrowano 84,6 tys. nowych bezrobotnych, tj. o 17,6 proc. mniej niż przed miesiącem oraz o 15,3 proc. mniej niż przed rokiem. Najliczniejszą grupę nadal stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny (67,8 tys.). W porównaniu z sytuacją sprzed roku znacznie obniżyła się liczba rejestrujących się osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy (spadek o 62,4 proc. wobec wzrostu o 130,3 proc. w kwietniu ubiegłego roku).

Jednocześnie w kwietniu z ewidencji bezrobotnych skreślono 109,2 tys. osób, tj. o 11,7 proc. mniej niż w marcu, ale o 150,8 proc. więcej niż w kwietniu ubiegłego roku.

źródło: money.pl

26 maja 2021