News

Medycyna pracy w czasie pandemii

Choć obecnie, w związku z pandemią koronawirusa, ludzie raczej tracą pracę niż ją podejmują, zdarzają się jednak przypadki, że firmy rekrutują nowych pracowników. Przed podjęciem pracy, powinni oni przejść badania lekarskie. Ale co zrobić w sytuacji, gdy lekarz uprawniony do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego jest niedostępny?

Jak wynika z wytycznych MRPiPS, zgodnie z nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, lekarz inny niż lekarz medycyny pracy może nie tylko przeprowadzić badanie, ale również wydać stosowne orzeczenie lekarskie.

Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Warto przy okazji przypomnieć, że do obowiązkowych badań należą nie tylko badania wstępne dla osób przyjmowanych do pracy, ale także m.in.  badania kontrolne dla pracowników niezdolnych do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni oraz w przypadku udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze dłuższym niż 30 dni.

Natomiast  obowiązek dotyczący kierowania pracowników na badania okresowe został obecnie całkowicie zawieszony.

Orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 r., zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

źródło: MRPiPS

3 maja 2020