News, Seniorzy, Wykluczenie cyfrowe

Mały bilet – wielki problem. „Wykluczenie społeczne” w Białostockiej Komunikacji Miejskiej

Od 1 marca obowiązują nowe bilety Białostockiej Komunikacji Miejskiej. W kiosku czy u kierowcy możemy kupić tylko bilet normalny. Wszystkie inne bilety BKM są dostępne w wersji elektronicznej.

Jak zwracają uwagę mieszkańcy, obecnie w Białymstoku jest duży problem ze znalezieniem w sklepach biletów papierowych. Problem w tym, że białostoczanie są przyzwyczajeni do biletów papierowych. O przywiązaniu białostoczan do tradycyjnych biletów świadczą dane: w 2019 roku sprzedano prawie 9 milionów sztuk biletów papierowych, a elektronicznych „tylko” 842 tysięcy.

Jest to najzwyczajniej w świecie wykluczenie społeczne w stosunku do osób starszych, które nie potrafią często korzystać z takiej technologii, wykluczenie najmłodszych dzieci, które nie mają ukończonego odpowiedniego wieku, aby móc założyć konto w banku i móc opłacić sobie bilet (z założeniem, że nie są uczniami z zameldowaniem w Białymstoku i nie mają biletów okresowych imiennych) czy osób niepełnosprawnych, którym dużo ciężej jest skorzystać z takiej aplikacji, a przez to mogą dostać mandat ze względu na nie wykupienie biletu do czasu kontroli etc. – piszą internauci.

źródło: eska Białystok

7 marca 2020