Wykluczenie społeczne

Małopolska. Podwyżki cen gazu „dobijają” organizacje charytatywne

Fundacje i stowarzyszenia niosące pomoc najbiedniejszym, chorym i niepełnosprawnym, biją na alarm. Podwyżki cen za energię elektryczną i gaz, są tak drastyczne, że większość będzie musiała ograniczyć swoją działalność, a niektóre już zniknęły z mapy organizacji pomocowych.

***

W Nowodworzu pod Tarnowem sklep charytatywny prowadzony przez Fundację Kawałek Podłogi, z końcem stycznia zamyka się. Przedstawiciele fundacji przyznają, że powodem zamknięcia działalności jest wzrost kosztów utrzymania, a zwłaszcza rachunki za gaz.

Sklep charytatywny w Nowodworzu powstał dziesięć miesięcy temu i był pierwszym tego typu miejscem w powiecie tarnowskim. Początkowo radził sobie nieźle. Ale ostatnie tygodnie przyniosły problemy. Swoje zrobiła kolejna fala pandemii, bo przez obostrzenia nie udało się uruchomić kawiarenki oraz realizować warsztatów dla dzieci. Klientów sklepu też było mniej. Ostatecznie fundację dobiły podwyżki cen energii. Tylko rachunki za gaz wzrosły o tysiąc złotych. Aby oszczędzać, w sklepie nie włączano ogrzewania.

Fundacja podjęła decyzję, że z początkiem lutego zamyka sklep charytatywny w Nowodworzu. Do końca stycznia sklep będzie jeszcze wyprzedawał towar w atrakcyjnych cenach, ale nie będzie już przyjmował darowizn. To czego nie uda się sprzedać, zostanie przekazane do innych instytucji pożytku publicznego.

***

Gdy prezes stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych „Promyk” Danuta Bruzda dostała najnowsze rachunki za gaz, zrobiło jej się gorąco. Należność za październik i listopad wynosi 11 tys. zł, a za grudzień 14 tys. zł. To dla organizacji prawdziwa katastrofa. Szukają pieniędzy na pokrycie rachunków, pukają do drzwi samorządowców, żebrzą o każdy grosz. Na razie z mizernym skutkiem. Jaki będzie dalszy los 80. niepełnosprawnych dzieci, kiedy przyjdzie im zamknąć placówkę, która w tym roku będzie obchodzić 30-lecie istnienia? Odsuwają takie tragiczne myśli i walczą o przetrwanie.

Organizacja, jak wiele innych w całym kraju, przy ostatnich podwyżkach cen gazu, została potraktowana jak odbiorca instytucjonalny. W efekcie rachunek za gaz, którym ogrzewany jest budynek, wzrósł o… 300 proc. W tej sytuacji założono zrzutkę na ogrzewanie, wystawiono prace podopiecznych na Allegro Charytatywni. – Bez pomocy ludzi dobrej woli, możemy nie przetrwać do wiosny – dodaje Danuta Bruzda.

Każda wpłata jest cenna i ważna. Pomóc może każdy. Wpłaty TUTAJ.

Źródło: oprac. za gazetakrakowska.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

21 stycznia 2022