Bezdomność

Malbork. Caritas zbiera odzież oraz obuwie na chłodne dni

Choć za oknem jeszcze letnia pogoda, to malborski Caritas rozpoczyna akcję zbierania ciepłych ubrań, które zostaną przekazane osobom bezdomnym. Można dostarczać używaną męską odzież i obuwie, które nie będą już służyć dotychczasowym właścicielom, ale są w dobrym stanie i mogą pomóc przetrwać jesień i zimę tym, którzy nie mają stałego dachu nad głową.

Caritas Południe, który działa przy kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, przyjmuje między innymi: spodnie (dresowe i dżinsy), bluzy z kapturem, swetry, bieliznę męską, kurtki, czapki, szaliki, rękawiczki, buty oraz koce.

– Ważne jest to, by rzeczy, które chcemy przekazać osobom bezdomnym, były w stanie pozwalającym na ich używanie, czyli z działającymi zamkami, niepodarte, niezniszczone – mówi Ewa Sadowska, szefowa Caritasu Południe w Malborku. – Każda osoba, która widziała osobę bezdomną, wie, że są to przede wszystkim osoby szczupłe, więc nie powinny to być też zbyt duże rzeczy. Bezdomni już nas odwiedzają, pytają o ubrania, o koce, bo nimi się przykrywają, gdy śpią na zewnątrz, na przykład pod balkonami.

Przypomnijmy, że w Malborku działa schronisko dla bezdomnych mężczyzn, jednak aby tam uzyskać miejsce, trzeba zadeklarować trzeźwość. Niestety, nie każdy chce lub potrafi sobie poradzić z nałogiem, więc w schronisku Fides nie może przebywać. Wówczas osoby bezdomne koczują w opuszczonych budynkach, wagonach, pod namiotami, czy w piwnicach albo pod balkonami domów wielorodzinnych. To do takich osób trafia pomoc Caritasu.

– Oczywiście staramy się pomagać rzeczowo i żywnościowo, ale nie jesteśmy w stanie sami zaspokoić wszystkich potrzeb – mówi Ewa Sadowska. – Każdy, kto chce pomóc, może dostarczyć nam odzież lub obuwie. Co ważne, w Caritasie pracują w wolontariacie starsze osoby i nie jesteśmy w stanie przyjeżdżać po rzeczy do domów. Prosimy o ich dostarczenie. Można też przynosić jedzenie, które nie zostanie przez nas skonsumowane, i zostawić je w lodówce pomocowej.

Ubrania i obuwie można przynosić do siedziby Caritasu przy skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Wybickiego na Osiedlu Południe w piątki w godzinach 17.30-18.30. W pozostałe dni można też zostawić rzeczy w kościele z karteczką “Dla Caritasu”.

Lodówka pomocowa znajduje się z kolei w kaplicy. Jest ona otwarta od rana do godziny 17. Żywność nie może być zepsuta. Powinna zostać poporcjowana i odpowiednio zapakowana.

Źródło: portalnaplus.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

10 września 2023