Niepełnosprawność

Lublin. Sztuka dostępna dla wszystkich w Galerii Labirynt

W Galerii Labirynt w Lublinie prace współczesnych artystów dostępne są m.in. dla niewidomych, głuchych, ale też migrantów czy osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

Na wystawie znajduje się 30 prac współczesnych artystów m.in.: Christo i Jeanne Claude, He Chengyao czy Katarzyny Kozyry. Przygotowano je tak, by były dostępne dla wszystkich – także osób niesłyszących, niewidomych, z niepełnosprawnością intelektualną, w spektrum autyzmu czy dla migrantek i migrantów.

Projekt „Kolekcja Dostępna” ma zwracać uwagę na problem wykluczenia w kulturze osób z niepełnosprawnościami czy migrantów, który dotyka w Polsce tysięcy osób. Nad przygotowaniem wystawy pracowało ponad 70 osób, w tym osoby z niepełnosprawnościami czy pracownicy uczelni specjalizujący się w audiodeskrypcji, napisach filmowych czy – patrząc szerzej – w dostępności. To pierwsze tak szerokie działanie zrealizowane przez publiczną instytucję kultury.

Każda praca jest dostępna w ten sam sposób. Pod każdą z nich jest tyflografika, czyli specjalnie przygotowana makieta, która – wraz z audiodeskrypcją – pozwala osobom niewidomym odkrywać pracę. Można jej dotknąć, zobaczyć, gdzie są umiejscowione jej poszczególne elementy, a jednocześnie posłuchać opowieści o danym dziele sztuki.

Oprócz tyflografik powstało też 30 filmów z tłumaczeniami opisów na polski język migowy, 30 opisów prac w tekście łatwym, 30 podpisów prac w alfabecie Braille’a i 30 opisów prac w czarnodruku. Skala pracy wykonanej w tym projekcie naprawdę robi wrażenie. Wystawę oglądać mogą też migranci i migrantki, bo opisy przygotowano w języku angielskim i ukraińskim.

Projekt „Kolekcja Dostępna” jest dofinansowany ze środków ministra kultury pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. „Odkryj to, co (nie) dostępne” – zachęca Galeria Labirynt w Lublinie, zapraszając na wystawę, która czynna będzie do końca stycznia. – Zainteresowanie jest ogromne. Przychodzą osoby z niepełnosprawnościami, ale również dzieci, które przy okazji uczą się o niepełnosprawnościach i o tym, że nie można nikogo dyskryminować i wykluczać.

Źródło: oprac. za tokfm.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

13 grudnia 2021