Bezdomność

Łódź. W mieście znów stanie mobilna łaźnia dla potrzebujących

W Łodzi trwają przygotowania do uruchomienia mobilnej łaźni dla osób potrzebujących, zarówno tych w kryzysie bezdomności jak i tych z mieszkaniem, ale bez wygód takich jak ciepła woda, czy łazienka. Ubiegłoroczna akcja zainicjowana przez kilka organizacji charytatywnych i prywatnych firm okazała się być wyjątkowo potrzebna. W ciągu sześciu miesięcy skorzystało z niej 400 osób.

Na podstawie ogłoszonego konkursu wytypowano już operatora mobilnej łaźni. Wspólnie będą ją prowadzić wolontariusze z Centrum Służby Rodzinie i Zupa na Pietrynie.

Chcemy, by łaźnia została uruchomiona jak najszybciej, czyli jeszcze w tym roku, ale formalności związane z zakupem, transportem i montażem kontenerów (przetarg został już ogłoszony) oraz ich podłączeniem m.in. do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej odsuwają ten moment w czasie. Mamy nadzieję, że będzie można skorzystać z łaźni najpóźniej na początku przyszłego roku – mówi Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak, rzecznik prasowy MOPS.

Nie wiadomo jeszcze, w którym miejscu Łodzi łaźnia zostanie usytuowana. W ubiegłym roku stanęła na placu przy al. Piłsudskiego 119, gdzie mieści się zimowa świetlica dla bezdomnych, prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta. Rachunki m.in.: za zużycie wody pokrywał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W codzienne funkcjonowanie łaźni było zaangażowanych 20 wolontariuszy z różnych organizacji.

Osoby w kryzysie bezdomności mogły liczyć na gorącą kąpiel, środki czystości i czyste ubrania. Mieli też możliwość wyprania swoich ubrań, bo łaźnia była wyposażona w pralkę. A do połowy marca także skorzystać z ciepłej herbaty w świetlicy lub zjeść tam gorący obiad.

Ubiegłoroczna akcja pokazała jak bardzo łaźnia jest w Łodzi potrzebna i jest szansa, że mobilny przybytek uda się uruchomić nie tylko na okres jesienno-zimowy, ale również latem. Póki jej nie ma potrzebujący mogą korzystać z łazienki w punkcie pomocy charytatywnej Caritas przy ul. Wólczańskiej 108. Do dyspozycji są dwa prysznice oraz umywalka. łazienka jest czynna pięć dni w tygodniu w godz. 9-12. Łazienki z prysznicami są też dostępne dla osób w kryzysie bezdomności we wszystkich łódzkich schroniskach dla bezdomnych i noclegowni.

Źródło: oprac. za expressilustrowany.pl. Zdjęcie ilustracyjne – for. Shutterstock.

16 listopada 2022