Wykluczenie społeczne

Łódź. Rynek pracy otwiera się na wykluczonych 

Osoby z niepełnosprawnościami często borykają się z problemem wykluczenia. Szansą na nowe życie może być kariera. Nie każdy pracodawca decyduje się jednak na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Zmienić to ma kampania „Pracodawca bez granic”. 

Choć na rynku pracy jest już wiele osób z niepełnosprawnościami, to wielu pracodawców nadal nie decyduje się na ich zatrudnienie. Problemem są kwestie prawne i finansowe. Zwalczyć je ma kampania “Pracodawca bez granic”.

Trzeba odejść od schematu, że osoby z niepełnosprawnościami są zatrudniane na stanowiskach nisko kwalifikowanych, bo praktyka pokazuje, że niepełnosprawni świetnie odnajdują się również na stanowiskach specjalistycznych – wskazuje Katarzyna Tręda-Pisera, łódzki rzecznik osób z niepełnosprawnościami.

Pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną może liczyć na dofinansowanie, jednak to nie jedyna korzyść. Jak mówią pracodawcy, osoby niepełnosprawne ze względu na mniejsze szanse na rynku pracy wykonują swoje zadania wyjątkowo solidnie i sumiennie. Nie jest prawdą, że są to osoby roszczeniowe.

Chcemy wskazać, że pewnie nie będą te osoby mogły na każdym stanowisku pracować, ale odnajdą się na tym, które będzie dla nich przeznaczone i które będzie odpowiadało im kwalifikacjom – powiedziała Iwona Wiśniewska, prezes Fundacji Labore Simul.

Wszelkie bariery można pokonać, wystarczy tylko nić porozumienia.

PRACA DLA UCHODŹCÓW

Rynek pracy coraz częściej otwiera się też na uchodźców z Ukrainy. Znalezienie pracy czasem wymaga jednak odpowiedniej prezentacji, o którą zadbała w tych dniach Biblioteka Wolność, oferując profesjonalną sesję fotograficzną.

Jak mówiła Natalia Królikowska, kierownik Biblioteki Wolność, profesjonalne zdjęcie może być przepustką do kariery. To szczególnie ważne dla osób, które w Łodzi rozpoczynają na nowo swoje życie. Dlatego akcja skierowana była do wszystkich imigrantów.

Źródło: oprac. za lodz.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

23 maja 2022