Niepełnosprawność

Łódź. Niepełnosprawne dzieci będą testować miejskie atrakcje

Fundacja Dom w Łodzi szuka dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, które będą testować łódzkie atrakcje i sprawdzać, czy są one dla nich dostępne. Takie miejsca otrzymają certyfikat w formie chmurki.

Fundacja Dom w Łodzi chce sprawdzić, czy miejsca zabaw i wypoczynku w Łodzi są dostępne dla dzieci z niepełnosprawnościami. Najlepszym miejscom będzie przyznawać certyfikat i naklejkę – chmurkę z napisem „#Pełnia życia -Miejsce przyjazne WSZYSTKIM dzieciom”. Ma to ułatwić rodzicom planowanie wycieczek z niepełnosprawnymi maluchami. Nie wszędzie bowiem mogą łatwo wejść.

Zgodnie z założeniami dzieci – ambasadorowie akcji – podczas wycieczek z rodzicami mają ocenić dostępność dla niepełnosprawnych łódzkich atrakcji takich jak kina, sale zabaw, czy obiekty sportowe. Na zwiedzanie nie dostaną jednak pieniędzy, fundacja chce opisać miejsca, do których dzieci i tak chodzą. Następnie komisja na podstawie ich ocen przyzna certyfikaty oraz chmurki, które będzie można przykleić w obiekcie. Powstanie też strona internetowa z listą sprawdzonych miejsc. Na razie dotyczy to atrakcji w Łodzi, ale w planach jest rozszerzenie kampanii na inne miasta.

Wciąż szukani są kandydaci na ambasadorów: aktywnie żyjący młodzi ludzie z niepełnosprawnościami i zgodą rodziców na udział w akcji. Chętni mogą pisać na adres: mlibiszowska@domwlodzi.org lub: wolontariat@dowmlodzi.org. Akcja finansowana jest z tzw. mikrograntu Urzędu Miasta Łodzi oraz z dofinansowania Fundacji BNP Paribas, objęta patronatem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Oficjalne rozpoczęcie akcji zaplanowano na dziś, środę (25 października), gdy w Orientarium przedstawieni będą pierwsi trzej młodzi ambasadorowie akcji: Jagoda, Marysia i Mateusz. Miejsce wybrano nieprzypadkowo – oddany do użytku w zeszłym roku pawilon Orientarium został doskonale zaprojektowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, z szerokimi przejściami, pochylniami i windami. Został za to nagrodzony przez Fundację Dom w Łodzi statuetką miejsca przyjaznego dzieciom z niepełnosprawnością w czasie tegorocznego Festiwalu #Pełniażycia.

Zgodnie z przepisami nowe i remontowane obiekty mają uwzględniać kwestię dostępności. Ale – jak podkreślają pracownicy i wolontariusze Domu w Łodzi – istotne jest też zaangażowanie i serce zarządców. Marta Libiszowska wspomina, jak jedna z dziewczynek nie mogła się dostać do łódzkiego szpitala, bo… klucz od windy dla niepełnosprawnych przechowywała osoba będąca na urlopie, a nikt z pracowników nie mógł go znaleźć. Dlatego akcja ma nagradzać tych, którzy naprawdę o potrzebach niepełnosprawnych myślą.

Dom w Łodzi ma doświadczenie w takich wyjściach, bo wśród podopiecznych prowadzonego przez fundację domu dziecka są też dzieci na wózkach. A każda wycieczka z nimi oznacza mnóstwo przygód.

Źródło: oprac za dzienniklodzki.pl. Zdjęcie: materiały Fundacji Dom w Łodzi.

25 października 2023