Bezdomność

Łódź. Kontenerowa łaźnia dla bezdomnych znów działa

W Łodzi już po raz drugi stanęła mobilna łaźnia dla osób w kryzysie bezdomności. Dwa specjalne kontenery zamieniono w nowoczesną, ogrzewaną łazienkę oraz pralnię. Każdy kto tego potrzebuje może się wykąpać i wyprać swoje ubrania. Łaźnia jest dostępna bezpłatnie.

Kontenerowa łaźnia stanęła w tym samym miejscu, co przed rokiem, przy al. Piłsudskiego 119, przy skrzyżowaniu z ul. Sarnią przed wejściem do Świetlicy dla Osób Bezdomnych prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy Brata Alberta w okresie jesienno-zimowym. Druga identyczna łaźnia kontenerowa, w ciągu najbliższych tygodni stanie na Bałutach.

W części kąpielowej znajdują się dwie kabiny prysznicowe, w tym jedna ze specjalnym siedziskiem, dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Wewnątrz jest też toaleta i pisuar oraz umywalka z lustrem. W ścianie są kontakty, by można było skorzystać z golarki elektrycznej oraz suszarki. W pomieszczeniu jest też specjalna ławka, na której można położyć swoje rzeczy lub usiąść. W drugiej części stoi pralko-suszarka, regał z ręcznikami i kosmetykami oraz z czystymi ubraniami, dla tych, którzy potrzebują wymienić swoją garderobę. Stoi tam także biurko opiekuna łaźni. Łaźnia została wyposażona w specjalne rampy najazdowe dla osób na wózkach.

Jedna sesja kąpielowa trwa 45 minut (w tym 30 minut na prysznic i 15 minut na posprzątanie i przebranie się). Osoby korzystające z poczekalni, czyli np. czekające na pranie i wysuszenie ubrań, mogą napić się dodatkowo ciepłej herbaty. Żeby nie tworzyły się długie kolejki na kąpiel warto się wcześniej zapisać.

Źródło: oprac. za expressilustrowany.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

8 marca 2023