News, Niepełnosprawność

Łódź. Kampania „Proszę, nie zajmuj wyznaczonych (niebieskich) miejsc parkingowych”

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji wspólnie z miejskim Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych w Łodzi wystartowali z kampanią społeczną „Proszę, nie zajmuj wyznaczonych miejsc parkingowych”. W centrum uwagi są oczywiście charakterystyczne niebieskie koperty przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. 

Niestety często zajęte przez kierowców bez fizycznych dolegliwości, którzy jako wytłumaczenie mają jedno zdanie „Ja tylko na minutkę”.

Głównym celem kampanii jest przypomnienie kierowcom dlaczego powinni szczególnie uważać na parkingach i zwracać uwagę na oznaczenia miejsc parkingowych. Szczególnie ważne są zwłaszcza niebieskie koperty, przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi uprawnieniami do parkowania w takich miejscach. Niestety niebieskie koperty, zwłaszcza te puste na zatłoczonych parkingach budzą w kierowcach negatywne emocje. Często kolor koperty nie powstrzymuje też przed parkowaniem tych, którzy nie mają do tego prawa. W rezultacie osoba niepełnosprawna nie ma możliwości załatwić zaplanowanych spraw w urzędzie, czy sklepie.

Nasz film reklamowy, który przygotowaliśmy pokazuje ważność tej idei, a 30 listopada zapraszamy do Manufaktury, gdzie niepełnosprawni kierowcy będą opowiadać dlaczego to jest takie ważne, żeby nie zajmować tych miejsc – mówi Katarzyna Tręda-Pisera, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Łodzi.

Ta kampania jest bardzo ważna szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym, gdy w supermarketach i centrach handlowych wzrasta liczba klientów, a miejsca parkingowe, szczególnie te blisko wejścia są po prostu oblegane. Dla osoby sprawnej przejście kilku kroków więcej to nie jest problem, dla kogoś kto porusza się na wózku, z balkonikiem, czy o lasce jest to prawdziwe wyzwanie. Niebieskie miejsca parkingowe są nie tylko w dogodniejszym miejscu parkingu, ale są także przestronniejsze, by osoba z niepełnosprawnościami mogła szeroko otworzyć drzwi, wyjąć wózek i przesiąść się na niego.

W tej kampanii nie chodzi tylko o przepisy prawa na podstawie których wyznaczone są miejsca dla osób z uprawnieniami, ale przede wszystkim o empatię do drugiego człowieka. Wyznaczone niebieskie koperty umożliwiają korzystanie z dostępu do wszystkich miejsc, ułatwiając pójście do kina, czy zrobienie zakupów – dodaje Monika Mazur pełnomocnik Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

Od 1 stycznia 2022 r. mandat za parkowanie na kopercie dla osoby nieposiadającej uprawnień wynosi 800 zł. Oprócz kary pieniężnej kierowca dostanie też 5 punktów karnych. Wykroczeniem jest również posługiwanie się cudzą kartą parkingową, za które nakładana jest grzywna w postępowaniu mandatowym w wysokości 400 zł. Jednak jeżeli kierujący samochodem dodatkowo zajmie kopertę dla niepełnosprawnych, to zostanie ukarany mandatem w wysokości 1200 zł.

Źródło: oprac. za dzienniklodzki.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

20 listopada 2022