Niepełnosprawność

Głubczyce. Festiwal integracyjny “Bez Barier” 

Tańce, wykonania znanych piosenek i wspaniałe kreacje artystów. Pięknie i kolorowo było podczas 19. edycji integracyjnego festiwalu „Bez Barier”. Na scenie zaprezentowali się niepełnosprawni oraz ich zdrowi koledzy.

Na XIX edycję festiwalu zaprosił Miejski Ośrodek Kultury wraz z Zespołem Szkół Mechanicznych w Głubczycach. Twórcą, reżyserem i prowadzącą program od lat jest Maria Farasiewicz, która promuje idee integracji na ziemi głubczyckiej. Wydarzenie miało dwie odsłony, 15 listopada z udziałem dzieci i 17 listopada z udziałem młodzieży i dorosłych. W tych dniach na scenie głubczyckiego ośrodka kultury osoby niepełnosprawne wraz ze zdrowymi rówieśnikami zaprezentowały specjalnie przygotowany program artystyczny.

– Razem na scenie we wspólnocie, niepełnosprawni i zdrowi. Tutaj niepełnosprawność nie jest ułomnością, a staje się wartością. Dzieci, młodzież i dorośli. Swoista lekcja empatii, zrozumienia, przyjaźni i miłości. – mówi Maria Farasiewicz.

Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona była Publicznemu Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka z oddziałami integracyjnymi w Głubczycach oraz Specjalnemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Głubczycach.

Festiwal „Bez Barier” jest jednym z najstarszych tego typu wydarzeń w naszym kraju. Od lat przyciąga wielu uczestników nie tylko z województwa opolskiego, ale też z całej Polski.

Pomysłodawczynią i główną organizatorką tego cyklicznego wydarzenia jest Maria Farasiewicz, nauczycielka języka polskiego z Głubczyc. Festiwal „Bez Barier” organizuje już od 20 lat.

Organizatorka podkreśla, że celem festiwalu jest nie tylko przełamywanie barier osób niepełnosprawnych, ale także zwiększanie świadomości społecznej osób zdrowych.

– Integracja na scenie jest szczera, prawdziwa i autentyczna. Niestety, w realnym świecie pozostało jeszcze wiele barier do pokonania, zwłaszcza tych mentalnych. – dodaje Maria Farasiewicz.

Źródło: oprac. za doxa.fm i nto.pl. Zdjęcie udostępniło przedszkole Kubusia Puchatka. 

20 listopada 2022