Aktualia

Legnica. Trwa strajk pracowników MOPS i DPS 

W Legnicy na Dolnym Śląsku w placówkach MOPS i DPS oraz w miejskich żłobkach trwa strajk. Pracownicy są w sporze zbiorowym od czerwca zeszłego roku. 

Żądają 1200 zł brutto podwyżki z wyrównaniem od stycznia 2022 r. i 400 zł od stycznia 2023 r. Ponad 300 osób na ponad 400 zatrudnionych pracowników otrzymuje w tych jednostkach płacę minimalną.

Przewodnicząca międzyzakładowego komitetu strajkowego i szefowa Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w MOPS i DPS Aneta Mazur powiedziała, że we wtorek (28 lutego) doszło do spotkania strajkujących z dyrektorami MOPS i DPS oraz przedstawicielami urzędu miasta.

– Otrzymaliśmy propozycje podwyżek. Jednak ta oferta znaczącą odbiega od naszych żądań płacowych sformułowanych w ramach strajku.

W poniedziałek (27 lutego) po rozpoczęciu strajku przedstawiciele strajkujących weszli do ratusza, gdzie odbywała się sesja rady miejskiej. Podczas rozmów ze strajkującymi prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski twierdził, że żądania są nierealne do spełnienia, bo w budżecie nie ma kilkunastu milionów złotych, by je zrealizować.

Źródło: wroclaw.tvp.pl. Zdjęcie – fot. TVP3 Wrocław.

1 marca 2023