Aktualia

Legnica. Koniec strajku pracowników pomocy społecznej

Po tygodniu prowadzenia rozmów i negocjacji, nareszcie podpisano porozumienie. Pracownicy MOPS-u i DPS-u w Legnicy dostaną podwyżki. Do ich wypłacenia zobowiązał się prezydent miasta.

– Strony porozumienia ustaliły, że płaca zasadnicza wzrośnie od 1 stycznia 2023 roku o kwotę 400 zł brutto. Od 1 lipca nastąpi druga podwyżka w wysokości 200 zł brutto. Ustalono także, że planowany wzrost wynagrodzeń w 2024 roku w projekcie budżetu, który prezydent złoży radnym, będzie wynosił ok. 200 zł brutto – mówi Piotr Seifert, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy.

– Dziękuję przedstawicielom związków zawodowych oraz moim współpracownikom za udział w negocjacjach i wolę współpracy, dzięki której mogliśmy wypracować satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie – powiedział Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Przez tydzień pracownicy społeczni nie wykonywali swoich obowiązków. Zamknięte żłobki, paraliż w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Domu Pomocy Społecznej spowodowały, że prezydent musiał podjąć dialog ze strajkującymi.

– Mam nadzieję, że podobne sytuacje nie będą miały miejsca. Myślę, że to była lekcja na przyszłość – podkreśla Aneta Mazur, szefowa komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w MOPS.

Podpisanie porozumienia kończy strajk. Zgodnie z zapowiedziami związków pracownicy powrócą do pracy,

Źródło: oprac. za wroclaw.tvp.pl. Zdjęcie: fot. portal.legnica.eu.

5 marca 2023