Bezdomność

Dębica. Zakończył się remont schroniska dla bezdomnych

Ponad 30 bezdomnych wprowadziło się właśnie do wyremontowanego schroniska Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta w Dębicy. Podczas trwających dwa lata prac wzmocniono nie tylko konstrukcję budynku, ale odnowiono także pokoje, łazienki, kuchnię i jadalnię. W sfinansowaniu inwestycji pomogła między innymi dotacja z ministerstwa rodziny i polityki społecznej.

Dawny hotel dla pracowników kolei przy ulicy Słonecznej w Dębicy służy bezdomnym od 2004 roku. Podczas remontu – największego w ostatnich latach – wzmocniono między innymi skarpę, na której znajduje się budynek oraz jego fundamenty. Odnowiono elewację i całe wnętrza. W pracach pomagali podopieczni schroniska, którzy na czas remontu przeprowadzili się do innego obiektu.

W schronisku jest 8 pokoi, w których zamieszkało już ponad 30 mężczyzn. Są bezdomni z różnych powodów – rodzinnych kłopotów, utraty pracy i mieszkania. Na życiowym zakręcie z pomocą przyszli im albertyńscy wolontariusze.

Podopieczni schroniska mają do dyspozycji nie tylko odnowione pokoje, ale także wyremontowane łazienki i pralnię. Jest też nowa jadalnia i kuchnia, gdzie przygotowuje się posiłki.

Remont schroniska trwał z przerwami 2 lata. Kosztował około 400 tysięcy złotych. 160 tysięcy pochodziło z dotacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pomógł także Podkarpacki Urząd Wojewódzki oraz wielu sponsorów.

Towarzystwo Pomocy im Świętego Brata Alberta w Dębicy prowadzi w mieście 2 placówki dla bezdomnych kobiet i mężczyzn. Przebywa w nich teraz 150 osób. Albertyni dają im nie tylko dach nad głową i wyżywienie, ale także wsparcie w każdej życiowej sytuacji.

Źródło: oprac. za rzeszow.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

5 marca 2023