Bezdomność

Kutno. Zielonoświątkowcy pomagają bezdomnym, uzależnionym i nie tylko

W centrum Kutna co tydzień można spotkać osoby, które rozdają ciepłą żywność, kawę, czy herbatę. Jednak ich działalność nie ogranicza się tylko do tego. Na pomoc może liczyć każdy potrzebujący i każdy, kto walczy z jakimkolwiek nałogiem.

W każdy czwartek o godzinie 16 na Placu Piłsudskiego w Kutnie możemy natknąć się na osoby, które rozdają napoje i jedzenie bezdomnym (i nie tylko). To członkowie Akcji Humanitarnej Życie działającej przy Kościele Zielonoświątkowym.

– Wychodzimy tutaj od lipca, wcześniej z ciepłymi posiłkami jeździliśmy także do ogrzewalni. Mamy zupę, kawę, herbatę. Kiedy jest ciepło wychodzimy z kanapkami. Robimy to żeby pokazać ludziom, że jest jeszcze nadzieja, jesteśmy tu dla wszystkich potrzebujących, nie tylko ludzi bezdomnych i tych, którzy mają uzależnienia– mówi Katarzyna Szadkowska, dyrektor Akcji Humanitarnej Życie oddział w Kutnie.

Rozdawanie ciepłych posiłków to tylko jeden z elementów działań prowadzonych przez Akcję Humanitarną Życie. Równie ważna jest rozmowa z potrzebującymi.

Członkowie Akcji są otwarci dla ludzi przeżywających przeróżne kryzysy, wskazują im miejsca w których mogą uzyskać pomoc, ale przy tym nie zamykają się dla zwykłych przechodniów, którzy zwyczajnie chcieliby zamienić kilka zdań. Na pomoc może liczyć każdy, kto zgłosi się do Akcji Humanitarnej w celu wyjścia z nałogu. Wszystko oczywiście jest bezpłatne.

Oprócz tego przy ulicy Filipowicza – gdzie mieści się siedziba Akcji Humanitarnej i Kościół Zielonoświątkowy – działa punkt konsultacyjny. Można tam uzyskać pomoc i wsparcie m.in. w sprawach legalizacji pobytu dla migrantów.

Kutno jest jednym z kilku miejsc, w których działa Akcja Humanitarna. Akcja odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej kościołów na całym świecie, ponadto pełni rolę reprezentacyjną występując na szczeblu krajowym i międzynarodowym, formacyjno-informacyjną (prowadząc szkolenia, sympozja, rozpoznając obszary i skalę ubóstwa w Polsce), operacyjną (inicjując ogólnopolskie zbiórki funduszy dla Polski i zagranicy, organizując transporty humanitarne, udzielając pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej, psychologicznej, prawnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom).

Źródło: oprac. za kutno.net.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

14 stycznia 2022