Wykluczenie społeczne

Kunów. Podsumowanie projektu “Aktywnością przeciw wykluczeniu”

30 sierpnia br. podsumowany został dwuletni projekt Aktywnością przeciw wykluczeniu, jaki realizował Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kunowie przy wsparciu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg”. W projekcie udział wzięło dwanaście kobiet i ośmiu mężczyzn z gminy Kunów.

Dwudziestu zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społeczno-zawodowym mieszkańców w oparciu o kontrakt socjalny otrzymało świadczenia pieniężne, ale przede wszystkim nowe kompetencje zawodowe i społeczne.

Uczestnicy brali udział w szkoleniach zawodowych w zakresie aranżacji terenów zielonych oraz montera zabudowy i robót wykończeniowych, zdobywali uprawnienia, odbyli też półroczne staże zawodowe. Powstała akademia kompetencji społecznych, organizowane były spotkania integracyjne dla rodzin, wizyty studyjne.

Burmistrz Kunowa, Lech Łodej wyraził zadowolenie, że społeczność gminy chętnie wzięła udział w projekcie, i że rozumie ona sprawy integracji, wzajemnej pomocy czy wymiany doświadczeń.

– Uczestnicy pozyskali wiedzę jak we współczesnych realiach radzić sobie z bezrobociem, i nie tylko, bo projekt był obszerny w warstwie merytorycznej. Myślę, że grupa tych dwudziestu osób jest teraz w zupełnie innym miejscu niż przed rozpoczęciem tego projektu – powiedział burmistrz.

A uczestnicy projektu pracy się nie boją. Przede wszystkim kobiety, które przełamały stereotypy, a także swoje bariery. Kobiety wykonywały prace związane z kursem monter-technik wykończeniowy w budownictwie. Cała grupa kobiet brała też udział w kursie aranżacji terenów zielonych. Powstał piękny teren zielony zagospodarowany przez nie przed Miejską Biblioteką w Kunowie.

Projekt składał się z dwóch części: społecznej, za którą odpowiedzialna była Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” oraz zawodowej. Wprowadzono taką innowacyjną metodę akademii kompetencji społecznych, by obok czynnika zawodowego pokazać, przybliżyć uczestnikom projektu procesy, które zachodzą w nich samych, ale też we wspólnotach takimi jak rodzina.

Działania w ramach projektu „Aktywnością Przeciw Wykluczeniu”, w skład których wchodziły szkolenia zawodowe czy spotkania integracyjne dla rodzin, zostały zrealizowane przy dofinansowaniu ze środków unijnych w wysokości 700 tysięcy złotych. Wkład własny wyniósł 116 tysięcy.

Źródło: oprac. za Radiem Ostrowiec i Lokalną Telewizją.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

1 września 2021