Bez kategorii, Niepełnosprawność

Krzemionki Opatowskie. Neolityczne kopalnie po remoncie dostępne także dla niepełnosprawnych

Po blisko dwuletniej przerwie od poniedziałku 19 lipca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach znów są dostępne dla zwiedzających.

W docenionym przez UNESCO obiekcie dobiegł końca remont. Obiekt zyskał nową, imponująca ekspozycję oraz więcej udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Wpisany w 2019 roku na listę dziedzictwa UNESCO tzw. Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego zawiera ślady działalności człowieka sprzed ponad 5 tysięcy lat.

„Klet” ze słynnego szybu Wojciech przeszedł właśnie modernizację. Nową infrastrukturę zobaczymy na całej długości trasy turystycznej, która prowadzi po miejscach wydobycia krzemienia. To m.in. odresturowane kładki i poszerzone tunele w podziemiach. Przebudowano pawilon Zenon i stworzono szyb windowy przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami, które będą mogły teraz korzystać z części tras podziemnych. Data otwarcia obiektu zbiega się z 99 rocznicą odkrycia pozostałości po kopalniach w Krzemionkach przez geologa Jana Samsonowicza.

źródło: oprac. za TVP3 Kielce

 

19 lipca 2021